Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwilż między Moskwą a Waszyngtonem? - Komentarz dpa do tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Niemiecka agencja dpa pisze we
wtorek, w związku z doniesieniami, że Waszyngton proponuje
Moskwie, iż zrezygnuje z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach
w zamian za rosyjską pomoc w odwiedzeniu Iranu od prac nad
rakietami dalekiego zasięgu, o możliwości odwilży między USA a
Rosją.

Niemiecka agencja dpa pisze we wtorek, w związku z doniesieniami, że Waszyngton proponuje Moskwie, iż zrezygnuje z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach w zamian za rosyjską pomoc w odwiedzeniu Iranu od prac nad rakietami dalekiego zasięgu, o możliwości odwilży między USA a Rosją.

Prezydent Barack Obama zwykle zapowiada swe inicjatywy polityczne w taki sposób, aby zapewnić zainteresowanie mediów. Na konferencjach prasowych występuje prawie codziennie, tajna dyplomacja nie była dotąd jego sprawą. Występując z "propozycją rakietową" wobec Moskwy, Obama dokonał sztuki, o jaką nie podejrzewaliby go nawet insiderzy z Waszyngtonu - pisze dpa.

Rezygnacja USA z rozmieszczenia kontrowersyjnej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach jako "nagroda" za pomoc Moskwy w odwiedzeniu Iranu od prac nad rakietami dalekiego zasięgu - doprawdy wygląda to na bardzo śmiałe porozumienie. Odwilż między Waszyngtonem a Moskwą, czy też Obamę czeka od Moskwy zimny prysznic? - zastanawia się niemiecka agencja.

Dylemat Obamy polega na tym - kontynuuje dpa - że USA potrzebują Rosji bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli USA chcą powstrzymać Iran przed ewentualnym opracowaniem bomb atomowych i rakiet mogących przenosić głowice nuklearne do Izraela lub do Europy, trudno byłoby im rezygnować ze wsparcia. Choćby tylko z racji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja dysponuje decydującą siłą.

Zdaniem niemieckiej agencji oferta, którą Obama przedstawił w swym "tajnym liście" do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, jest "uderzająco prosta i logiczna": gdyby z pomocą Rosji dało się odwieść Iran od prac nad rakietami dalekiego zasięgu, to tarcza antyrakietowa w Europie w ogóle nie byłaby potrzebna.

Dpa odnotowuje pierwsze chłodne reakcje Moskwy, ale też twierdzi, że Kreml pozostawił sobie furtkę, deklarując gotowość do rozmów, jeśli nowa administracja USA zaproponuje jakąś "nową konstrukcję". Agencja zwraca uwagę, że szefowie dyplomacji obu krajów - Hillary Clinton i Siergiej Ławrow - mają się spotkać już w najbliższy piątek w Genewie "i będą mieli o czym rozmawiać". (PAP)

az/ mc/ 4780

komentarz
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)