Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odznaczenia państwowe za działalność na rzecz rozwoju UTW

0
Podziel się:

Krystyna Lewkowicz i Wiesława Borczyk odebrały Złote Krzyże Zasługi za
działalność "na rzecz rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) w Polsce". Odznaczenia w
Pałacu Prezydenckim wręczył w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Krystyna Lewkowicz i Wiesława Borczyk odebrały Złote Krzyże Zasługi za działalność "na rzecz rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) w Polsce". Odznaczenia w Pałacu Prezydenckim wręczył w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

"Uniwersytety Trzeciego Wieku to wielka inicjatywa kobiet, które dzielnie +ciągną+ ten wspaniały projekt od wielu lat: od momentu, kiedy prof. Halina Szwarc 36 lat temu założyła pierwszy Uniwersytet (Trzeciego Wieku - PAP) w Warszawie" - powiedział podczas uroczystości szef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył, że odznaczone działaczki jako pierwsze stworzyły podwaliny pod to, by Uniwersytety Trzeciego Wieku funkcjonujące w całej Polsce mogły działać razem i podejmować wspólne inicjatywy. "To wielki projekt, przed którym jest gigantyczna przyszłość. Tymi odznaczeniami chcemy rozpocząć proces wspierania Uniwersytetów Trzeciego Wieku na większą skalę" - mówił Michałowski.

Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Krystyna Lewkowicz powiedziała, że przyznane odznaczenia są dla niej nie tylko zaszczytem, ale mają wymiar symbolu. "To znak, że wielki ruch społeczny na rzecz seniorów jest zauważany i doceniany przez najwyższy organ w państwie. Odczytujemy go jako wyraz uznania dla całej uniwersyteckiej społeczności seniorów" - zaznaczyła Lewkowicz odbierając Złoty Krzyż Zasługi.

Druga z odznaczonych - prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW - Wiesława Borczyk, podkreśliła, że w 35-letnim okresie działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce nikt nigdy nie zaprosił tak licznego środowiska aktywnych seniorów do Pałacu Prezydenckiego. "To nobilitacja, szczególnie istotna w okresie, kiedy w całej Europie i w naszym kraju mówimy coraz głośniej o problemach związanych ze zmianami demograficznymi i problemach tzw. starzejącego się społeczeństwa" - podkreśliła Wiesława Borczyk.

Wspólnym przedsięwzięciem organizacji związanych z ruchem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest ustanowienie roku 2012 rokiem UTW. Przedsięwzięciu patronuje pierwsza dama Anna Komorowska.

"Uniwersytety Trzeciego Wieku są znakomitą inicjatywą. W swoich podróżach po Polsce wielokrotnie spotykałam się ze słuchaczami UTW i zawsze to były fantastyczne spotkania. Z ogromną wdzięcznością i radością przyjęłam propozycję objęcia patronatem obchodów roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który przypada w 2012" - powiedziała obecna podczas uroczystości Anna Komorowska. W prezencie pierwsza dama otrzymała swój portret, namalowany przez jedną ze słuchaczek Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych - emerytów i rencistów. Mogą oni uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie, a obecnie istnieje ich w kraju już ponad 300, mają blisko 100 tys. słuchaczy. (PAP)

ekr/ tot/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)