Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OECD o edukacji: Polska średniakiem

0
Podziel się:

Zarobki polskich nauczycieli, choć nieco wzrosły, są na tle Europy wciąż bardzo niskie.

OECD o edukacji: Polska średniakiem
(skynesher/iStockphoto)

Polska nie odbiega od innych państw członkowskich OECD pod względem części swojego PKB przeznaczanego na oświatę - głosi wrześniowy raport tej międzynarodowej organizacji. Zarobki polskich nauczycieli, choć nieco wzrosły, są na tle Europy wciąż bardzo niskie.

Doroczny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju _ Spojrzenia na edukację _ obejmuje w tym roku, oprócz 34 krajów członkowskich, także kilka innych państw, w tym Rosję, Chiny, Indie i Brazylię.

Raport pokazuje, że kraje OECD wydają średnio - według danych z 2008 roku - 6,1 proc. swojego produktu krajowego brutto na edukację wszystkich szczebli. W latach 2000-2008 obliczane w ten sposób nakłady na oświatę wzrosły w ponad trzech czwartych wymienionych w raporcie państw.

Najwięcej na edukację - ponad 7 proc. PKB - przeznacza się w Chile, Korei Południowej, Danii, USA, Islandii, Izraelu i Norwegii. Polska znajduje się w tej stawce blisko statystycznej średniej z 5,7 proc. PKB. Od 2000 roku podniosła ona minimalnie - o 0,1 proc. - nakłady w tej dziedzinie.

Raport odnotowuje, że między 2000 a 2009 roku w większości badanych krajów - poza nielicznymi wyjątkami jak Francja, Japonia i Australia - wzrosły zarobki nauczycieli.

OECD zauważa, że także statystyczny polski nauczyciel zarabia dziś znacznie lepiej niż kilka lat temu. W dokumencie zaznaczono jednak, że mimo tych podwyżek płaca przeciętnego początkującego nauczyciela w polskiej szkole ponadgimnazjalnej jest wciąż najniższa w krajach OECD. Znacznie lepiej zarabiają np. nauczyciele w Czechach czy Estonii.

Raport wskazuje też, że nauczyciele w Polsce prowadzą znacznie mniejszą liczbę godzin szkolnych zajęć niż ich odpowiednicy w innych krajach OECD. W szkołach podstawowych nauczyciele z badanych w raporcie krajów spędzają przy tablicy średnio 779 godzin rocznie. W zajmującej ostatnie miejsce w tym zestawieniu Polsce ten sam wskaźnik wynosi średnio 487 godzin w roku szkolnym, gdy na Węgrzech - 597, w USA - prawie 1100, a w Chile - 1232.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że do danych dotyczących nauczycielskich godzin w szkole należy podchodzić z ostrożnością, gdyż oddają one tylko częściowo rzeczywiste obciążenie kadry szkolnej. Liczby te nie uwzględniają wielu obowiązków pozalekcyjnych nauczycieli, jak przygotowania zajęć czy sprawdzania prac domowych.

Czytaj więcej o edukacji w Polsce w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t136998.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;premierze;to;nieodpowiedzialne,2,0,914178.html) Kaczyński: Premierze, to nieodpowiedzialne Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował list do premiera Donalda Tuska, w którym zaapelował o zmianę rozporządzenia MEN w sprawie nauczania historii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t82154.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nauczyciele;beda;miec;wiecej;obowiazkow,251,0,902907.html) Nauczyciele będą mieć więcej obowiązków Od tego roku nauczyciele będą musieli poświęcać więcej czasu na indywidualną pracę z dzieckiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t131974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;chce;e-rewolucji;w;szkolach,100,0,901732.html) MD kontra SLD. "Idzie Grześ przez wieś" Szef SLD Grzegorz Napieralski przedstawił program Sojuszu, zakładający upowszechnienie komputerów w polskich szkołach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t97411.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;posylac;szesciolatkow;do;szkoly,71,0,900679.html) Za szkołą dla sześciolatków tylko bezdzietni W tym roku szkolnym rodzice po raz ostatni mają wybór.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)