Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OECD wzywa członków do monitorowania poziomu życia osób starszych

0
Podziel się

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaapelowała we
wtorek do swoich członków, by zapewnili utrzymanie poziomu życia osób najstarszych w czasie, gdy w
większości krajów wydatki na emerytury spadają, a wiek emerytalny rośnie.

bErtgRph

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaapelowała we wtorek do swoich członków, by zapewnili utrzymanie poziomu życia osób najstarszych w czasie, gdy w większości krajów wydatki na emerytury spadają, a wiek emerytalny rośnie.

"Równowaga między stabilnością finansową systemów emerytalnych a adekwatnością emerytur w nadchodzących dekadach będzie szczególnie delikatną kwestią w najbliższych dziesięcioleciach" - ostrzega OECD, która opublikowała raport na temat emerytur.

Emeryci w krajach uprzemysłowionych zaczną odczuwać skutki programów oszczędnościowych wprowadzanych ze względu na kryzys. Sposobem ograniczania wydatków przez państwa jest prócz podniesienia wieku emerytalnego zamrażanie albo nawet zmniejszanie świadczeń emerytalnych i problemem będzie zachowanie równowagi między tym, na co stać podatników, a ryzykiem, że znacząca część emerytów popadnie w ubóstwo.

bErtgRpj

Opracowanie oparto na danych z 2012 roku. We Francji reforma emerytalna jest obecnie rozpatrywana przez parlament.

W większości krajów OECD wiek emerytalny będzie wynosić co najmniej 67 lat w 2050 r. Oznacza to wzrost o 3,5 roku średnio dla mężczyzn i 4,5 roku dla kobiet - stwierdza raport OECD.

Reformy emerytur dokonane w ostatnich 20 latach obniżyły perspektywy emerytur dla osób wchodzących obecnie na rynek pracy; otrzymają one niższe emerytury niż ich poprzednicy. Wydłużenie okresu pracy może wpłynąć na częściowe ich zrekompensowanie, ale "każdy rok składkowy na przyszłe emerytury zasadniczo przynosi w efekcie niższe świadczenia niż przed reformami" - głosi raport OECD.

"Nasze główne zalecenie dla krajów, w których przeprowadzane są poważne reformy, to uważnie przyglądać się temu, jak poziom życia emerytów będzie ewoluować w przyszłości" - podkreśla Monika Queisser z OECD.

bErtgRpp

Rządy powinny "podwoić wysiłki i zachęcać ludzi do dłuższej pracy, zapewnić, by korzyści z tego były wystarczające" - zaleca organizacja.

Przy czym "samo podniesienie wieku uprawniającego do emerytury nie wystarczy, by skłonić ludzi do efektywnego pozostawania na rynku pracy" - ocenia OCDE, uważając, że potrzebne jest bardziej całościowe podejście do problemu starzenia się społeczeństw.

Według raportu organizacji w wielu krajach nie udało się stworzyć adekwatnej ochrony osób mało zarabiających.

OECD wskazuje, że indywidualne emerytury oparte na zwrocie z inwestycji giełdowych, niosą ze sobą ryzyko i może okazać się, że w dłuższej perspektywie nie zapewnią zakładanego poziomu.

bErtgRpq

Systemy polegające na zwrocie z inwestycji giełdowych - pisze OECD - porzucono w Polsce i na Węgrzech, podczas gdy rozwijają je Wielka Brytania, Czechy i Izrael.

W wielu krajach starsi pracownicy zaczęli traktować swoje domy jako potencjalne źródło przyszłego dochodu na emeryturze. Według OECD nie jest jasne, na ile i czy powszechnie takie wykorzystanie mieszkań zasili dochody; państwa powinny "zbadać bardziej szczegółowo, na ile mieszkalnictwo i finansowy dobrobyt może przyczynić się do adekwatności dochodów emerytalnych".(PAP)

klm/ kar/

15133108 int.

bErtgRpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)