Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oferta edukacyjna katowickiego IPN - w 70. rocznicę wojny

0
Podziel się:

Ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży ze szkół woj. śląskiego -
wzbogaconą publikacjami dotyczącymi wojennych wydarzeń w tym regionie - przygotował na 70. rocznicę
wybuchu drugiej wojny światowej katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży ze szkół woj. śląskiego - wzbogaconą publikacjami dotyczącymi wojennych wydarzeń w tym regionie - przygotował na 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jest to uzupełnienie propozycji przygotowanych przez warszawską centralę Instytutu.

Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało w tym roku dla młodzieży z całego kraju m.in. poświęcony bohaterom wojny obronnej 1939 r. projekt "Kamienie Pamięci" zakładający odszukanie i udokumentowanie opowieści żyjących jej uczestników, wystawy i konferencje naukowe, tematyczne portale internetowe oraz gry edukacyjne.

Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej naczelnik Biura Edukacji Publicznej w Katowicach dr Adam Dziurok, tamtejszy oddział IPN uzupełnił te propozycje kilkoma własnymi - o regionalnym wymiarze.

Co roku katowicki IPN wysyła na początku września do szkół ofertę edukacyjną, m.in. z propozycją prowadzenia zajęć przez pracowników Instytutu - bądź w samych szkołach, bądź w siedzibie IPN lub w terenie. W tym roku nowością są m.in. warsztaty dla uczniów i nauczycieli związane z fortyfikacjami obronnymi z 1939 r. na Górnym Śląsku.

Prócz warsztatów w końcu września zorganizowany zostanie rajd szlakiem tych fortyfikacji. Inną propozycją, obok wyjazdów studyjnych do Oświęcimia, są popularne w ostatnim roku zajęcia o represjach władz wobec społeczeństwa w czasie wojny i tuż po niej. Noszą one tytuł: "Porzućcie nadzieję, którzy tu wchodzicie" i prowadzone są w katowickim więzieniu.

Większą imprezą będzie blisko tygodniowy rajd katyński, na który 28 września wyjadą uczniowie m.in. tyskiego II liceum a także grupy uczniów z zespołu szkół technicznych i szkoły podstawowej sióstr zmartwychwstanek w Częstochowie, które zwyciężyły w konkursie na folder podjasnogórskiej ścieżki dydaktycznej pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj".

Historycy IPN prowadzą w szkołach wzbogacane pomocami lekcje historii Polski w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym - dotyczącym nie tylko Górnego Śląska i Zagłębia, ale też subregionów częstochowskiego i bielskiego. Do szkół rozesłany już został m.in. ścienny kalendarz przedstawiający najwybitniejsze postaci górnośląskiej konspiracji.

Działalność w szkołach uzupełniają plenerowe wystawy i konferencje. Jedna z takich wystaw - uliczna instalacja przedstawiająca bomby ze zdjęciami zrujnowanych miast z września 1939 r. - wkrótce zostanie przeniesiona z Bielska-Białej do Gliwic. 14 października w Katowicach odbędzie się konferencja dotyczącą dywersji niemieckiej w Polsce w 1939 r.

Po czwartkowej konferencji prasowej w katowickim IPN promowano jedno z ostatnich opublikowanych przezeń wydawnictw. To zbiór listów pisanych przez Józefa Smyczka, Ślązaka w Wehrmachcie, z frontu we Francji do żony. Zredagowana przez Sebastiana Rosenbauma publikacja nosi tytuł "Józef Smyczek. Listy z Wehrmachtu".

Inne, niedawne publikacje katowickiego IPN dotyczące tego okresu, to: "Zwłoki nie zostały zidentyfikowane. Górnośląskie i zagłębiowskie epizody II wojny światowej" pod redakcją Grzegorza Bębnika czy "Kto w takich czasach Żydów przechowuje?... Polacy niosący pomoc ludności żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej" Aleksandry Namysło.

Jak poinformowała naczelnik pionu śledczego katowickiego IPN prok. Ewa Koj, niektóre z wydawnictw, które trafiają do szkół, to efekt niedawno zakończonych śledztw tego oddziału. "Pewnych rzeczy historycy nie są w stanie zrealizować sami. Czas pokazał, przynajmniej tu w Katowicach, że wzajemnie się uzupełniamy" - wskazała.

Jako przykład prokurator Koj podała pracę dr. Mirosława Sikory, dotyczącą deportacji z Żywiecczyzny. Zakończone umorzeniem śledztwo w tej sprawie przyniosło materiał m.in. z przesłuchań ok. 600 świadków. Na tej podstawie ustalono i podano w publikacji nazwiska ok. 5 tys. z 20 tys. osób deportowanych do Generalnej Guberni.

Prok. Koj zwróciła też uwagę, że kwestia ustalenia danych pokrzywdzonych - spychana na dalszy plan w postępowaniach prowadzonych przez ostatnie kilkadziesiąt lat - to główny cel większości śledztw obejmujących okres wojny, a prowadzonych przez katowicki IPN. Od 2000 r. prowadzono tam m.in. ponad 200 spraw określanych, jako "zbrodnie nazistowskie". (PAP)

mtb/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)