Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oficjalne powitanie baterii Patriot

0
Podziel się

W Morągu rozpoczęło się w środę oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy
obsługujących baterię antyrakiet Patriot, która będzie rotacyjnie stacjonować w Polsce.

bEitDWoR

W Morągu rozpoczęło się w środę oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy obsługujących baterię antyrakiet Patriot, która będzie rotacyjnie stacjonować w Polsce.

Baterie systemu obrony powietrznej Patriot mają do 2012 roku stacjonować w bazie w Morągu w wersji ćwiczebnej, później przewiduje się pobyt baterii z rakietami bojowymi.

Regulującą zasady pobytu żołnierzy USA umowę, która będzie się stosować także do morąskiej bazy, podpisano w grudniu ubiegłego roku.

bEitDWoT

Ulokowanie w Polsce baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot wiąże się z umową z 2008 roku o ulokowaniu na terytorium Polski elementów amerykańskiej "tarczy antyrakietowej". Warunkiem stawianym przez stronę polską w negocjacjach było wzmocnienie obrony powietrznej Polski. Według zapewnień MON z czasem będzie możliwe włączenie amerykańskiej baterii w polski system obrony powietrznej.

Alternatywne dla amerykańskiego rozwiązanie nazywane "Tarczą dla Polski" proponuje skupiająca większość krajowych przedsiębiorstw zbrojeniowych grupa Bumar. Zakłada ono wykorzystanie m.in. polskich radarów i rakiet europejskiej produkcji.(PAP)

brw/ wkr/ mow/

bEitDWpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)