Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono laureatów studenckich start-upów

0
Podziel się:

Podczas I Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie odbył się we
wtorek finał konkursu na najlepszy pomysł studentów i doktorantów na własny biznes. Zwycięzcami
zostali Igor Królikowski i Patrycja Leszek za kosz do automatycznego sortowania śmieci.

Podczas I Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie odbył się we wtorek finał konkursu na najlepszy pomysł studentów i doktorantów na własny biznes. Zwycięzcami zostali Igor Królikowski i Patrycja Leszek za kosz do automatycznego sortowania śmieci.

Dwudniowy Polsko-Amerykański Most Innowacji - organizowany wspólnie przez Konsulat Generalny USA i Akademię Górniczo-Hutniczą - ma zainspirować młodych polskich studentów i doktorantów do rozwijania współpracy z biznesem oraz tworzenia własnych przedsiębiorstw typu start-up.

W sesjach otwartych dla wszystkich zainteresowanych wzięli udział przedsiębiorcy, naukowcy i wykładowcy z Polski i z USA, m.in. z Uniwersytetu w Berkeley i Uniwersytetu Stanforda).

We wtorek, drugiego dnia imprezy, pięcioro finalistów konkursu na najlepszy pomysł studenckiego biznesu "The Next Big Thing" zaprezentowało swoje pomysły przed komisją i publicznością. Każdy z finalistów miał jedynie pięć minut, aby przekonać jury do swojej idei.

Zwycięski team - Igor Królikowski (AGH) i Patrycja Leszek, absolwentka warszawskiej SGH - otrzymali 10 tys. złotych. Ich pomysł polega na komercjalizacji kosza do użytku domowego, który automatycznie sortuje śmieci.

Laureaci pragnęliby, aby ich urządzenie - przypominające nieco wyglądem automatyczną zmywarkę do naczyń - było stosowane w publicznych miejscach, jak przystanki, lotniska czy restauracje.

"Nasz pomysł na kosz sortujący śmieci zrodził się pewnego ranka, gdy mieliśmy w mieszkaniu bardzo dużo rzeczy do posortowania i powstał problem, kto z nas dwojga ma się tym zająć" - wyjaśniła Patrycja Leszek.

Drugą nagrodę - 6 tys. złotych - dostał Mateusz Cybula z Uniwersytetu Gdańskiego za nowatorski rodzaj zakupów grupowych umożliwiający sprzedanie większej ilości produktów po tańszej cenie, a trzecią - 3 tys. złotych - zespół Magdalena Krzosek i Przemysław Bularz z AGH za autorski pomysł projektowania i wykonania systemów głośnikowych dla prywatnych klientów.

Na konkurs "The Next Big Thing" napłynęło w tym roku 80 zgłoszeń z całej Polski.

Konsul generalna USA w Krakowie, Ellene Germain - członek jury konkursu "The Next Big Hing", podkreśliła, że organizatorzy rywalizacji chcą zachęcić studentów i doktorantów do podejmowania inicjatywy i przedsiębiorczości. "Konkurs pokazuje, że polscy studenci są bardzo utalentowani, tylko brakuje im praktycznych doświadczeń, a te mamy w Ameryce" - wyjaśniła.

Podczas Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji odbyły się liczne panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące m.in. team buildingu, przywództwa i tego, jak inżynier może "przekuć pomysłowość w pieniądze".

Wśród prelegentów imprezy byli m.in. amerykańscy specjaliści od innowacji: Jeff Colvin, współtwórca firmy mającej siedzibę w Dolinie Krzemowej i Clark Kellogg z Uniwersytetu w Berkeley.

Patronat nad Mostem Innowacji sprawowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenie 5000 Top Innovators.(PAP)

szl/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)