Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono nazwiska laureatów II edycji Young Researcher Award 2009

0
Podziel się:

Łukasz Małek, Maciej Misiorny i Martyna Kucharska zostali tegorocznymi
laureatami nagrody SCOPUS-Perspektywy Young Researcher Award 2009. Była to druga edycja konkursu, w
którym nagradzani są młodzi polscy naukowcy, osiągający sukcesy naukowe o znaczeniu międzynarodowym
przed 30. rokiem życia.

Łukasz Małek, Maciej Misiorny i Martyna Kucharska zostali tegorocznymi laureatami nagrody SCOPUS-Perspektywy Young Researcher Award 2009. Była to druga edycja konkursu, w którym nagradzani są młodzi polscy naukowcy, osiągający sukcesy naukowe o znaczeniu międzynarodowym przed 30. rokiem życia.

Nazwiska laureatów ogłoszono w środę podczas gali w warszawskim Hotelu Novotel. Każdy z trójki laureatów otrzyma 10 tys. zł na sfinansowanie udziału w wybranej przez siebie międzynarodowej konferencji.

Martyna Kucharska nagrodzona w kategorii inżynieria materiałowa pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Bada m.in. materiały, których można używać do wypełniania uszkodzonych kości. W tym celu wykorzystuje biodegradowalny polimer, który z czasem rozpuszcza się, a jego miejsce zajmuje naturalna tkanka kostna.

Wyróżniony za działalność w dziedzinie medycyny Łukasz Małek pracuje w warszawskim Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W swojej działalności naukowej badał funkcje płytek krwi u osób z zawałem serca. W przyszłości wczesne określenie, którzy pacjenci reagują na leki przeciwpłytkowe, umożliwiłoby włączenie do terapii innego leku, czyli pozwoliło na jej indywidualizację.

Maciej Misiorny z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. Prowadzi badania dotyczące opisu efektów towarzyszących przepływowi spinowo-spolaryzowanego prądu przez pewien typ molekuł o własnościach magnetycznych.

Podczas konferencji pasowej poprzedzającej galę rozdania nagród prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", Waldemar Siwiński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że rosnące zainteresowanie konkursem pokazuje, jak bardzo potrzebne są różne efektywne formy wspierania młodych naukowców. "W wielu naukach sukcesy odnosi się jedynie w młodym wieku. Siedemdziesięcioletni fizyk odkrycia na miarę Nagrody Nobla już nie dokona, natomiast trzydziestoletni naukowiec ma na to szanse" - powiedział Siwiński.

Jak podkreślił prezes "Perspektyw", dla wyróżnionych naukowców - poza nagrodą finansową - równie ważna jest świadomość bycia zauważonym, dostrzeżonym i promowanym. "Laureaci są potem zapraszani przez rektorów na spotkania, dostają nagrody finansowe. Stają się bohaterami swoich uczelni" - wyjaśnił.

Potrzebę tworzenia inicjatyw promujących młodych naukowców podkreślił również dr Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej. Wyjaśniał, że w Polsce profesorowie często boją się konkurować z młodymi naukowcami o pieniądze na badania naukowe, dlatego ci młodzi są spychani na margines. "Na uczelniach nie ma pracy dla młodych ludzi, a młodzi doktorzy często chowają dyplom do szuflady i udają, że go nie mają" - mówił Ciach.

Wśród 10 tegorocznych nominowanych znaleźli się również: Szymon Hernik z Politechniki Krakowskiej, Łukasz Dziewit z Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz John z Uniwersytetu Wrocławskiego, Joanna Karczmarek z Instytutu Genetyki Roślin PAN, Marta Lackowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Jan Stereńczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Zbigniew Gołębiewski z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Kandydatów do nagrody zgłaszają m.in. rektorzy macierzystych uczelni młodych badaczy, ich kierownicy naukowi lub osoby prowadzące doktoraty. W obecnej edycji konkursu zgłoszono prawie 300 kandydatur, w pierwszej było ich 50.

Spośród zgłoszonych naukowców kapituła wybiera dziesięciu nominowanych w kategoriach takich jak: informatyka, technologia, chemia, rolnictwo i biologia, nauka o środowisku. Jak wyjaśniła Daria Drabik z Fundacji "Perspektywy", w tym roku największą popularnością cieszyła się kategoria nauki społeczne. Najmniej kandydatur wpłynęło w dziedzinie fizyki i astronomii.(PAP)

ekr/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)