Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono nominacje do Nagród im. Cypriana Norwida

0
Podziel się:

Ogłoszono nazwiska 11 mazowieckich twórców nominowanych w tym roku do
Nagród im. Cypriana Norwida. Tegorocznym laureatem nagrody w kategorii "działo życia" został
Wiesław Michnikowski - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

*Ogłoszono nazwiska 11 mazowieckich twórców nominowanych w tym roku do Nagród im. Cypriana Norwida. Tegorocznym laureatem nagrody w kategorii "działo życia" został Wiesław Michnikowski - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej. *

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest od 2001 roku przez samorząd województwa mazowieckiego artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu.

W tym roku w kategorii "literatura" nominowano: Krzysztofa Boczkowskiego za tom wierszy "Dźwięki i echo", Grzegorza Łatuszyńskiego za przekład, posłowie i noty biograficzne do książki "W skwarze słońca, w chłodzie nocy. Antologia poezji chorwackiej XX wieku" oraz Eustachego Rylskiego za powieść "Na grobli".

W kategorii muzycznej o nagrodę ubiegają się: Alicja Knast za prace nad utworzeniem i otwarciem w 2010 roku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Aleksander Kościów za utwór "Gorzkie żale" na chór żeński i osiem wiolonczeli oraz Zygmunt Krauze za operę "Polieukt" wystawioną w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W kategorii "sztuki plastyczne" nominowano w tym roku tylko dwoje twórców: Krzysztofa Gierałtowskiego za wystawę "Indywidualności polskie" oraz Katarzynę Kozyrę za wystawę retrospektywną "Katarzyna Kozyra. Casting".

Wśród twórców teatralnych nominacje otrzymali: Wojciech Kępczyński za reżyserię spektaklu "Les Miserables" w Teatrze Muzycznym Roma, Ondriej Spisak za reżyserię przedstawienia "Nasza klasa" w Teatrze na Woli, a także Iwan Wyrypajew za reżyserię "Tańca Delhi" w Teatrze Narodowym.

Laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy 26 września. We wtorek podano natomiast nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii "dzieło życia". Został nim Wiesław Michnikowski - "jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najskromniejszych ludzi sceny ostatniego stulecia, mistrz piosenki aktorskiej, skeczu i monologu" - jak napisało jury w uzasadnieniu werdyktu.

Urodzony 3 czerwca 1922 roku w Warszawie Wiesław Michnikowski studiował po wojnie w Szkole Dramatycznej w Lublinie. "Niewysoki, pełen słodyczy, chowa się przed wzrokiem obcych, ciemne oczy spoglądają z wyrzutem, a przy tym to chłopiec czysty i niewinny" - tak oceniał początkującego Michnikowskiego Erwin Axer. Debiutem scenicznym młodego aktora była rola w "Powrocie z wojny" w 1945 roku w lubelskim Studio Dramatycznym.

Na początku lat 50. Michnikowski powrócił do stolicy i rozpoczął pracę w Teatrze Młodej Warszawy, a potem na scenach teatrów Komedii i Polskiego. Większość swojej kariery scenicznej spędził jednak w Teatrze Współczesnym. Grał w sztukach Szekspira, Słowackiego, Mickiewicza, Fredry, Różewicza, zagrał we wszystkich inscenizacjach sztuk Mrożka Erwina Axera, poczynając od "Tanga" w 1965 roku po "Wdowy" w 1992 roku. Axer był zdania, że Michnikowski wręcz "narodził się dla Mrożka".

Sławę przyniosła Michnikowskiemu kreacja w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów, gdzie zaśpiewał takie piosenki jak "Wesołe jest życie staruszka" i "Addio pomidory". Michnikowski występował też w kabaretach Iluzjon, Szpak, Dudek, a także w radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie". Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, "Małżeństwie z rozsądku" Stanisława Barei, "Halo Szpicbródka" Janusza Rzeszowskiego. W polskiej wersji językowej serialu animowanego "Smerfy" użyczył głosu postaci Papy Smerfa.

Celem nagród im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanych przez samorząd województwa mazowieckiego od 2001 roku, jest przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują po 20 tys. zł, a laureat nagrody za "dzieło życia" - 25 tys. zł. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są Danuta Szaflarska, Antoni Wit, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Sadowski. (PAP)

aszw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)