Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszono program obchodów rocznicy Sierpnia'80 organizowanych przez ECS

0
Podziel się:

Wykład francuskiego filozofa Guya Sormana, wręczenie Medali Wdzięczności oraz
akcje edukacyjno-kulturalne w dzielnicach Gdańska - to najważniejsze imprezy przygotowane przez
Europejskie Centrum Solidarności z okazji 33. rocznicy Sierpnia'80.

Wykład francuskiego filozofa Guya Sormana, wręczenie Medali Wdzięczności oraz akcje edukacyjno-kulturalne w dzielnicach Gdańska - to najważniejsze imprezy przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 33. rocznicy Sierpnia'80.

Program obchodów tegorocznej rocznicy strajków sierpniowych, organizowany przez ECS, przedstawiono w środę na konferencji prasowej w Gdańsku.

30 sierpnia w Dworze Artusa w ramach cyklu "Etyka solidarności" prelekcję wygłosi Guy Sorman, francuski publicysta polityczny i filozof, publikującego na łamach m.in. "Le Figaro" i "The Wall Street Journal".

W styczniu 2013 r. Sorman w "Gazecie Wyborczej" napisał m.in. że "symbolem nowej Unii może być jej nowa europejska stolica. Proponuję Gdańsk, w pół drogi między Wschodem a Zachodem, miasto, którego historyczne koleje losu przypominać nam będą o tym, od czego chroni nas Europa. Dewiza dawnej gdańskiej Solidarności - odwaga i umiar - może się stać dewizą nowej federalnej Europy".

Pierwszym gościem w ramach "Etyki Solidarności" był w ubiegłym roku ks. Adam Boniecki z "Tygodnika Powszechnego".

Tego samego dnia w Dworze Artusa zaplanowano także uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności. To odznaczenie, ustanowione w kwietniu 2010 r. przez ECS, przyznawane jest cudzoziemcom, którzy w latach 80. ubiegłego wieku pomagali Solidarności i opozycji demokratycznej w PRL.

Kolejnymi laueratami Medali Wdzięczności będą: slawista i historyk Daniel Beauvois, działaczka związkowa Francoise Breton-Baluka (oboje z Francji); rosyjski dysydent i pisarz Władimir Bukowski; wydawca, autor prac o literaturze, historii i kulturze środkowoeuropejskiej Francesco Cataluccio z Włoch oraz fotograf Chris Niedenthal z Wielkiej Brytanii, mieszkający od 1998 r. w Polsce.

W dniach 14-31 sierpnia ECS zorganizuje w kilku dzielnicach Gdańska - Brzeźno, Nowy Port, Orunia, Siedlce, Stogi oraz dla mieszkańców ulic przy Stoczni Gdańsk - szereg imprez edukacyjno-kulturalnych pod hasłem "Zrozumieć Sierpień". W ramach tej akcji zaplanowano m.in. wspólne malowanie graffiti przez dzieci i młodzież, warsztaty plastyczne i pozytywnego kibicowania, spotkania sąsiedzkie i gry miejskie.

"Celem tego projektu jest pokazanie ruchu Solidarności jako sukcesu obywatelskiego, który w sposób bezpośredni stał się elementem naszej tożsamości" - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz z biura prasowego ECS.

14 sierpnia, w dniu w którym wybuchł w 1980 r. historyczny strajk, ECS zaplanował imprezę pod hasłem "Święto Sali BHP". "Przypomnimy, jakie oglądano filmy, jakiej słuchano muzyki, co jedzono, a w co bawiły się dzieci, gdy w Sali BHP powstawał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy" - wyjaśniła Dulkiewicz.

Strajki w sierpniu 1988 r. przypomni natomiast wystawa plenerowa zdjęć autorstwa Bogusława Nieznalskiego. Ekspozycja otwarta zostanie 26 sierpnia na deptaku przy Kaplicy Królewskiej w Gdańsku i potrwa do połowy października. (PAP)

rop/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)