Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ok. 100 związkowców protestowało przed siedzibą TVP

0
Podziel się

Około 100 osób zrzeszonych w związku zawodowym pracowników twórczych TVP
"Wizja" protestowało w środę przed siedzibą telewizji w Warszawie przeciwko m.in. upolitycznieniu
TVP i braku strategii rozwoju spółki. Zarzuty związku odpiera rzecznik TVP.

bEhafoFx

Około 100 osób zrzeszonych w związku zawodowym pracowników twórczych TVP "Wizja" protestowało w środę przed siedzibą telewizji w Warszawie przeciwko m.in. upolitycznieniu TVP i braku strategii rozwoju spółki. Zarzuty związku odpiera rzecznik TVP.

Według związku obecny zarząd, wybrany "z politycznego nadania", doprowadził do obniżenia wartości handlowej spółki oraz marginalizacji oddziałów regionalnych TVP.

W liście do ministra skarbu państwa Aleksandra Grada związkowcy napisali, że TVP brakuje strategii oraz jasno wytyczonych planów rozwoju a produkcja własna ograniczana jest na rzecz kolejnych powtórek programów. Związkowcy uważają, że w TVP obniżane są standardy i dochodzi do łamania zasad etyki zawodowej przez grupę "upolitycznionych dziennikarzy, przez co TVP traci niezależność i staje się tubą propagandową dwóch partii politycznych".

bEhafoFz

Związek zwrócił się także do premiera Donalda Tuska o "natychmiastowe rozpoczęcie działań mających na celu uratowanie przed całkowitym zniszczeniem TVP". "Konsekwencją sporów na temat ustawy medialnej i sposobów finansowania telewizji jest dokonująca się na naszych oczach zagłada regionalnej telewizji publicznej oraz zaanektowanie mediów publicznych przez partyjnych propagandystów" - napisano w liście do premiera.

Przed gmachem telewizji przy ul. Woronicza w Warszawie zebrali się m.in. dziennikarze, operatorzy, montażyści, realizatorzy, charakteryzatorzy. Niektóre osoby ubrały się w czarne koszulki z hasłami: "Jestem tu niepotrzebny", "Telewizja bez dziennikarzy".

Zarzuty "Wizji" odpiera rzecznik TVP Stanisław Wojtera. Jak powiedział PAP, od połowy 2009 r. związek jest w sporze zbiorowym z Telewizją Polską.

Rzecznik TVP tłumaczył, że korzystanie z usług zewnętrznych firm stosowane jest w wielu krajach i służy obniżeniu kosztów. "Obniżenie kosztów w tej chwili jest dramatyczną potrzebą telewizji ze względu na sytuację finansową" - powiedział Wojtera.

bEhafoFF

Przypomniał, że w dalszym ciągu maleją wpływy z abonamentu. "W 2007 roku było to 515 mln zł, w tym roku KRRiT przewiduje, że będzie to poniżej 90 mln zł. Ta różnica jest drastyczna i dla każdej firmy takie obniżenie przychodów byłoby poważnym problemem" - tłumaczył Wojtera.

Rzecznik TVP nie chciał komentować zarzutów związkowców "Wizji" o upolitycznieniu telewizji.

Strata TVP w 2009 r. wyniosła ponad 200 mln zł.(PAP)

gdy/ wkr/ jra/

bEhafoGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)