Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ok. 200 imigrantów spoza UE ma szansę na bezpłatną naukę polskiego

0
Podziel się:

Ok. 200 cudzoziemców spoza UE ma szansę bezpłatnie poznać podstawy języka
polskiego. Właśnie ruszył projekt "Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji
imigrantów" Fundacji Obywatelskiej Perspektywa. Jego realizacja potrwa 2 lata

Ok. 200 cudzoziemców spoza UE ma szansę bezpłatnie poznać podstawy języka polskiego. Właśnie ruszył projekt "Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów" Fundacji Obywatelskiej Perspektywa. Jego realizacja potrwa 2 lata

Projekt skierowany jest do legalnych imigrantów spoza UE - wyjaśniła w rozmowie z PAP prezes Fundacji, Agata Marek.

Jak dodała, nauka języka jest ważnym elementem integracji ze społeczeństwem kraju przyjmującego, na rynku brakuje dobrych narzędzi do uczenia języka polskiego jako obcego, a szkoły, w których uczą się dzieci imigrantów nie mają funduszy na zakup żadnych pomocy.

Dlatego projekt "Między nami sąsiadami" obejmuje kilka obszarów. Są to m.in.: kursy języka polskiego dla dorosłych, połączone z podstawowymi informacjami na temat polskiej kultury, ustroju politycznego, tradycji oraz rynku pracy. Fundacja wyda też pomoce dydaktyczne do nauki języka polskiego oraz cztery komiksy na temat kultur imigrantów, które następnie zostaną bezpłatnie przekazane szkołom.

"Imigranci w Polsce to w większości obywatele Ukrainy i Wietnamu. Ale mamy także imigrantów z Turcji, Indii, z krajów Afryki Północnej, z Białorusi, Gruzji, a nawet Korei Południowej" - dodała Marek.

"Pomagamy im poznać język, który jest podstawą jakiejkolwiek integracji z naszym społeczeństwem, a znaczna część tych osób, które do nas przyjeżdżają chce tu zostać na stałe" - powiedziała szefowa Fundacji.

Jak dodała, projekt uzupełnia przede wszystkim lukę w nauce języka dla imigrantów zatrudnionych na niskopłatnych stanowiskach. "Jeżeli są to cudzoziemcy na wysokich menedżerskich stanowiskach to nie ma problemu, im kursy sfinansują korporacje. Natomiast osoby, o których mówimy zazwyczaj wykonują gorzej płatną pracę, jak np. sprzątanie centrów handlowych. Tych osób zazwyczaj nie stać na zakup drogich książek do nauki polskiego jako obcego" - wyjaśniła Marek.

"Tak samo nie stać na to szkół, dlatego my w ramach tego projektu po prostu kupujemy i rozdajemy szkołom książki i pomoce do nauki języka" - dodała.

Przez najbliższe dwa lata Fundacja przeprowadzi 17 kursów języka polskiego dla imigrantów z tzw. państw trzecich. W każdym z nich udział może wziąć od 8 do 12 osób, więc w sumie podstawy języka polskiego ma szanse poznać ok. 200 osób. Do tego Fundacja wyprodukuje 150 egzemplarzy pomocy dydaktycznych dla szkół, przeprowadzi szkolenia dla nauczycieli.

W szkołach, gdzie uczą się dzieci cudzoziemców przeprowadzone będą też zajęcia integracyjne, w tym lekcje na temat różnych kultur" - zapowiada Fundacja.

Kursy językowe poprowadzi wyłoniona w przetargu komercyjna firma, specjalizująca się w takiej działalności.

Informacji o kursach zainteresowani imigranci mogą szukać m.in. na stronie internetowej Fundacji: www.obywatelska.org.pl.

Projekt rozpoczął się 1. marca 2013 r. i będzie trwał do 30 czerwca 2015 r. Jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa. (PAP)

js/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)