Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ok. 35 tys. nietoperzy zimuje w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

0
Podziel się:

Około 35 tys. nietoperzy hibernuje w podziemiach Międzyrzeckiego
Rejonu Umocnionego w Lubuskiem, stanowiących rezerwat przyrody "Nietoperek" - największym zimowisku
tych latających ssaków w Europie Środkowej.

Około 35 tys. nietoperzy hibernuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem, stanowiących rezerwat przyrody "Nietoperek" - największym zimowisku tych latających ssaków w Europie Środkowej.

Wynik tegoroczny jest znakomity, gdyż nietoperzy jest o 8 tys. więcej niż przed rokiem (wówczas było to ok. 27 tys.) - o wstępnych wynikach liczenia poinformował PAP w poniedziałek Stanisław Bąkowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

"Kolejna pozytywna informacja to ta, że zaobserwowano wzrost liczebności nocka dużego, jednego z czterech gatunków naturowych, wśród których są również nocek Bechsteina i nocek łydkowłosy i mopek, mających kluczowe znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej" - powiedział PAP Bąkowski.

Naukowcy stwierdzili, że zimujące zwierzęta są w dobrej kondycji i nie są niepokojone przez ludzi. "W ub. roku dobrze zabezpieczyliśmy wejścia do rezerwatu i to przyniosło oczekiwane efekty" - dodał Bąkowski.

Pełne wyniki liczenia będą znane po 16 stycznia, bowiem tego dnia zakończy się zliczanie nietoperzy spędzających zimę w 14 naziemnych obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zlokalizowanych na obszarze Natura 2000 "Nietoperek".

Według Bąkowskiego w bunkrach i schronach liczba nietoperzy nie będzie tak duża i nie powinna znacząco zmienić wyników tegorocznej inwentaryzacji, którą można uznać za dość dokładną.

Ponadto łagodna aura, sprzyja zimowaniu nietoperzy w miejscach odsłoniętych, tj. na ścianach i stropach łatwo dostępnych dla obserwacji i liczenia, co umożliwia przeprowadzenie bardzo dokładnego monitoringu.

"Nadmienić należy, że w okresach bardzo niskich temperatur nietoperze ukrywają się w szczelinach i wąskich otworach, ograniczając możliwość ustalenia rzeczywistej liczebności" - dodał Bąkowski.

Od trzech lat liczenie nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym jest zadaniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, która w formie przetargu nieograniczonego zleca jego wykonanie innym instytucjom. Zadanie to jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

W tym roku przetarg wygrała Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska w Warszawie. Liczeniem zajmuje się ponad 80-osobowa międzynarodowa grupa naukowców i studentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Belgii, Finlandii, Litwy i Ukrainy.

W ramach programu ochrony bezcennego zimowiska nietoperzy odbywa się nie tylko ich liczenie w okresie hibernacji. Prowadzony jest także całoroczny monitoring warunków mikroklimatycznych z wykorzystaniem 15 czujników zbierających dane dotyczące wilgotności powietrza i temperatury - ważnych parametrów dla hibernujących nietoperzy.

Regionalna Dyrekcja zleciła także cykliczne liczenia nietoperzy w udostępnionych trasach turystycznych podziemi, które obejmą okresy od stycznia do kwietnia oraz od października do grudnia br.

Badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z chiropterologami z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie wykazały, że ssaki te przylatują do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego z obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o pow. co najmniej 17 tys. km kw. Nietoperze przyciągają korzystne warunki do hibernacji m.in. panująca pod ziemią stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Maksymalne długości przelotów tych ssaków osiągają 260 km, co świadczy o znaczeniu podziemi dla ich zimowania.

Z tego powodu ich ochrona na obszarze Natura 2000 "Nietoperek" ma międzynarodowe znaczenie, a jej skuteczność wpływa na liczebność nietoperzy na dużym obszarze Europy Środkowej. Program liczenia nietoperzy jest prowadzony od 1999 r. Ich rekordową liczbę stwierdzono w 2008 roku, kiedy to podziemnym rezerwacie zimowało ok. 37 tys. tych zwierząt. (PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)