Notowania

wiadomości
05.10.2013 07:12

Ok. 6 mln osób otrzymało już informację o prognozowanej emeryturze z ZUS

Ok. 6 mln Polaków dostało już informację o stanie swojego konta w ZUS i prognozowanej wysokości przyszłej emerytury. ZUS planuje jeszcze wysłać informację do ok. 13 mln ubezpieczonych. Ostatnie listy mogą być wysłane na początku przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ok. 6 mln Polaków dostało już informację o stanie swojego konta w ZUS i prognozowanej wysokości przyszłej emerytury. ZUS planuje jeszcze wysłać informację do ok. 13 mln ubezpieczonych. Ostatnie listy mogą być wysłane na początku przyszłego roku.

W czerwcu ZUS poinformował, że po dwóch latach przerwy wznawia wysyłkę listów do ubezpieczonych. W sumie ok. 19 mln Polaków miało otrzymać informację o stanie swojego konta w ZUS i prognozowanej wysokości przyszłej emerytury. Wielu przyszłych emerytów dotąd czeka na swoje wyliczenia.

Rzecznik ZUS Jacek Dziekan poinformował PAP, że listy z informacją wysłano już do ok. 6 mln osób. "Akcję planujemy w tym roku, ale może się okazać, że do niewielkiej części ubezpieczonych trafi ona na początku przyszłego roku. Prosimy zatem ubezpieczonych o uzbrojenie się w cierpliwość - wysyłka informacji to duża operacja logistyczna" - oświadczył.

W listownej informacji przyszli emeryci znajdą dane o wysokości: zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, składek na ubezpieczenie emerytalne w wysokości nominalnej w podziale na miesiące (za rok 2011 i 2012), składek zaewidencjonowanych na subkoncie, zwaloryzowanych składek na subkoncie, hipotetycznej emerytury, składek na OFE.

Dzięki informacji ZUS o stanie konta ubezpieczeni mogą się też upewnić, czy pracodawca odprowadza należne składki.

Informacje były wysyłane do przyszłych emerytów przez ZUS corocznie, z dwuletnią przerwą (ostatnia dotyczyła roku 2010). Przerwa wynikała ze zmiany przepisów o OFE, zgodnie z którymi w ZUS-ie powstały specjalne subkonta ubezpieczonych. Dopiero w tym roku można podać dane na ich temat za pełen rok kalendarzowy, a do przekazywania takich właśnie danych zobowiązany jest ZUS. Informacja, którą teraz otrzymają ubezpieczeni, będzie dotyczyła lat 2011 i 2012.

Wszystkie dane, które ubezpieczeni otrzymują w formie papierowej, są dostępne także online na Platformie Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl), do której - jak zapewnia ZUS - "wgląd jest całkowicie bezpłatny i w pełni bezpieczny".

W przypadku wątpliwości czy niejasności co do danych zawartych w informacji możemy zadzwonić na numer infolinii ZUS: 801 400 987 (dla tel. stacjonarnych) oraz 22 560 16 00 (także dla tel. komórkowych). Ubezpieczeni mogą się też w tej sprawie kontaktować z Zakładem poprzez stronę internetową www.mojaskladka.zus.pl oraz w każdej placówce. (PAP)

js/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz