Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Około 700 mln zł na unowocześnienie elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni

0
Podziel się:

Około 700 mln zł będzie kosztowała budowa instalacji odsiarczania i
odazotowania spalin w elektrociepłowniach w Gdańsku i w Gdyni należących do EDF Wybrzeże. Dzięki
inwestycjom, emisja tlenków siarki zmniejszy się pięciokrotnie, a tlenków azotu - trzykrotnie.

Około 700 mln zł będzie kosztowała budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w elektrociepłowniach w Gdańsku i w Gdyni należących do EDF Wybrzeże. Dzięki inwestycjom, emisja tlenków siarki zmniejszy się pięciokrotnie, a tlenków azotu - trzykrotnie.

We wtorek w Gdańsku zainaugurowano budowę instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowniach w Gdańsku i w Gdyni. Inwestycje są już realizowane w obu miastach. Ich celem jest dostosowanie bloków energetycznych do nowych norm ochrony środowiska oraz podniesienie ich efektywności i przedłużenie okresu ich eksploatacji co najmniej do 2035 roku.

Prezes Zarządu EDF Wybrzeże SA Henryk Dworakowski poinformował podczas uroczystości, że dzięki instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, emisje tlenków siarki w EDF Wybrzeże zmniejszą się pięciokrotnie, a tlenków azotu - trzykrotnie.

"Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin dla zakładów EDF Wybrzeże wpłyną znacząco na poprawę jakości powietrza oraz zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Trójmiasta i Rumi" - tłumaczył prezes zarządu EDF Polska SA Philippe Castanet.

Poinformował, że 300 mln zł zostanie zainwestowane w budowę instalacji odsiarczania, 200 mln zł - w budowę instalacji odazotowania, a kolejne 200 mln zł zostanie wydane na modernizację elektrociepłowni pozwalającą na wydłużenie okresu eksploatacji urządzeń w Gdańsku i w Gdyni. Dodał, że podobne projekty tworzone są obecnie w Krakowie, we Wrocławiu i w Rybniku.

Budowa instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowniach w Gdańsku i w Gdyni ma się zakończyć w drugiej połowie 2015 roku. Przetarg na prace wygrało Rafako z konsorcjum PBG.

Budowa instalacji odazotowywania spalin w elektrociepłowni w Gdańsku rozpoczęła się w październiku br. i ma się zakończyć w 2015 roku. Wykonawcą jest Alstom Power. Realizacja projektu w Gdyni dopiero się rozpoczęła, a przekazanie instalacji do eksploatacji planuje się na 2017 rok.

EDF Wybrzeże SA zaopatruje w ciepło sieciowe ok. 400 tys. mieszkańców Trójmiasta i Rumi.

Spółka EDF Wybrzeże jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu i trzecim największym w kraju producentem energii elektrycznej wytwarzanej jednocześnie z ciepłem (kogeneracja). Spółka posiada dwie elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni o łącznej mocy cieplnej 1206,5 MW i elektrycznej 322,5 MW.

Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej. Grupa jest największym producentem energii elektrycznej w Europie. (PAP)

bls/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)