Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oksfordzki słownik "myśli" nad nową definicją małżeństwa

0
Podziel się

Każde nowe wydanie słownika uwzględnia nowe słowa: te, które stały się modne, nabrały nowego znaczenie bądź zadomowiły w mowie potocznej.

Oksfordzki słownik "myśli" nad nową definicją małżeństwa
(Brazil2/iStockphoto)
bEikDeuZ

Jeden z normatywnych słowników języka angielskiego, wydawany przez uniwersytet oksfordzki Oxford English Dictionary, nie wyklucza zmiany słownikowej definicji małżeństwa w przyszłych wydaniach, jeśli uzna, że słowo to nabrało nowego znaczenia.

Komitet redakcyjny w najbliższym roku będzie monitorował użycie i znaczenie słowa _ małżeństwo _ w świetle zmian w prawie zrównujących małżeństwa homoseksualne z heteroseksualnymi - cytuje gejowska gazeta _ Gay Star News _ rzecznika wydawcy Oxford University Press.

Każde nowe wydanie słownika uwzględnia nowe słowa: te, które stały się modne, nabrały nowego znaczenie bądź zadomowiły w mowie potocznej. Słownik zawiera zwięzłą definicję pojęć i wyrazy bliskoznaczne.

bEikDevb

_ Systematycznie monitorujemy słowa w naszych słownikach, zwracając szczególną uwagę na słowa, które zmieniają znaczenie, i tak też postąpimy z małżeństwem _ - wyjaśnił rzecznik.

_ Oxford English Dictionary tym różni się od innych słowników, że jest także historycznym zapisem języka. Oznacza to, że znaczenie, które słowa miały w przeszłości, pozostanie w nim, nawet jeśli zmiany w języku przydają im nowych znaczeń _ - dodał.

Obecna definicja małżeństwa na internetowym portalu słownika definiuje małżeństwo jako _ sformalizowany związek mężczyzny i kobiety, uznany prawnie, na mocy którego są oni mężem i żoną _.

Książkowa wersja kieszonkowa mówi _ o prawnym związku mężczyzny i kobiety dla wspólnego pożycia i często prokreacji _.

bEikDevh

Słownikowe znaczenie pojęcia małżeństwa zmienił już francuski słownik Larousse'a, uznając, iż jest to _ uroczysty akt między osobami tej samej bądź różnej płci, decydujących się na zawarcie związku _. Z kolei kanadyjski _ Space Dictionary _ pomija odniesienie małżeństwa do płci, uznając małżeństwo za stan, w którym tkwi para małżonków, dobrowolnie wiążąc się na życie bądź przynajmniej do czasu rozwodu.

Portal Huffington Post donosi, że z początkiem lipca grupa gejowskich aktywistów o nazwie HACKmarriage rozpoczęła w San Francisco akcję zaklejania haseł zawierających tradycyjną definicję małżeństwa w słownikach dostępnych w księgarniach i bibliotekach naklejkami z ich własną, politycznie poprawną, definicją. Nazwa grupy składa się z czasownika _ hack _, oznaczającego włamywanie się do systemów komputerowych oraz marriage - małżeństwa.

Uuchwaloną w czerwcu ustawę o równouprawnieniu małżeństw homoseksualnych z heteroseksualnymi królowa Elżbieta II podpisała 17 lipca. Nie obowiązuje ona Kościołów. Rząd przeforsował ją z poparciem laburzystowskiej opozycji mimo oporów rządzącej partii konserwatywnej.

Od 2005 r. geje mogą w Wielkiej Brytanii zawierać tzw. cywilnoprawne związki partnerskie. Pierwsze małżeństwo spodziewane jest latem 2014 roku.

bEikDevi
Czytaj więcej w Money.pl
Zgodzą się na małżeństwa homoseksualistów? Cameron chce udowodnić społeczeństwu, że Partia Konserwatywna zmieniła się i idzie z duchem czasu.
Równe prawa dla gejów. "Krok naprzód" Brytyjska Izba Gmin przyjęła dzisiaj w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zrównaniu w prawach małżeństw hetero- i homoseksualnych.
Chcą zalegalizować małżeństwa gejów Brytyjscy konserwatyści Davida Camerona są wewnętrznie podzieleni w kwestii planów zalegalizowania małżeństw homoseksualnych.
bEikDevC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)