Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olechowski chce być patronem przedsiębiorczości

0
Podziel się:

- Najbliższe 10-lecie jest szansą na szybki rozwój - podkreśla.

Olechowski chce być patronem przedsiębiorczości
(A. Marzec/olechowski.pl)
bFdOzwbp

- Najbliższe 10-lecie jest dużą szansą na szybki rozwój, *dzięki sytuacji demograficznej
- podkreśla były minister finansów, startujący w wyborach prezydenckich jako *
niezależny kandydat.**

Andrzej Olechowski- powołując się na opinie ekonomistów - ocenił, że druga dekada XXI wieku może być dla Polski okresem szybkiego rozwoju. Jego zdaniem sprzyja temu sytuacja demograficzna - znaczna liczba młodych ludzi.

_ - Od 2020 roku polskie społeczeństwo zacznie się gwałtownie starzeć. W 2050 roku, jeśli wierzyć ONZ, będziemy 9. najstarszym społeczeństwem na świecie. W tej sprzyjającej sytuacji wydaje się, że zadanie, które stoi przed nami jest bardzo jasne. Wykorzystać te 10 lat i wzbogacić się na maksa. Powiecie państwo, że może są jakieś inne ważne sprawy do załatwienia. Moim zdaniem nie ma innych ważniejszych _ - podkreślił.

bFdOzwbr

Jak powiedział, problemem Polski - obok rosnącego bezrobocia - jest brak solidnych finansów. _ Polskie rodziny są niesłychanie kruche. Widzieliśmy to w czasie powodzi. W oka mgnieniu ludzie tracili wszystko co mieli. Polski budżet jest dzisiaj bardzo skromniutki - niewiele powyżej 1 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym. A niezamożni obywatele to słaby kraj _ - mówił Olechowski.

Jego zdaniem wzrost PKB poniżej 3 procent nie jest rozwojem gospodarczym. _ Powyżej 3 procent dopiero czuć, słychać i widać, że rośnie. A jak jest 6-7 procent to nawet taksówkarze przestają narzekać _ - zaznaczył.

[

bFdOzwbx

]( http://www.money.pl/wybory2010/ )Jak ocenił, aby rozpędzić gospodarkę niezbędne jest współdziałanie polityków. _ Wymagana jest współpraca prezydenta z rządem, rządu z przedsiębiorcami, rządu i przedsiębiorców ze związkowcami. Jeśli zostanę prezydentem, to byłoby moje pierwsze zadanie. Podjąłbym rzetelną współpracę z rządem, przedsiębiorcami i związkami zawodowym na rzecz przyspieszenia wzrostu gospodarczego _ - zapewnił.

Dodał, że wzrost PKB nie będzie wyższy, jeśli w Polsce nie będzie rozwijać się szybko przedsiębiorczość. _ Coraz więcej Polaków mówi, że po zakończeniu studiów chciałoby założyć firmę. 20 lat temu chcieli pracować w dużej państwowej instytucji, później chcieli pracować w dużej prywatnej korporacji. Jeśli zostanę prezydentem, będę patronem przedsiębiorczości w Polsce. Będę promował tę postawę, będę promował przedsiębiorczość i będę ją chronił przed absurdami legislacyjnymi _ - zapowiedział Olechowski.

Jak podkreślił, wykorzysta również swoje doświadczenie i bogate kontakty na świecie po to, żeby przyciągać do polski nowe inwestycje. _ Chciałbym móc powiedzieć, że byłem jednym z tych, którzy sprawili, że dekada 2010-2020 była złotą dekadą Polski _ - podkreślił.

Olechowski uważa, że znaczenie Polski na świecie w przyszłości będzie zależało od jej siły gospodarczej. _ - Nic nie da prężenie muskułów, nic nie da strojenie min. Wystarczy spojrzeć w lustro żeby zobaczyć, ile jest się wartym. Nie możemy być państwem bardziej cenionym i mocniejszym w NATO tak długo, jak nie mamy bardziej wartościowej armii. Dzielni żołnierze na nowoczesnym polu walki nie wystarczą. Muszą też mieć dobry sprzęt _ - zaznaczył.

bFdOzwby

Powiedział też, że pozycja Polski w UE będzie zależała od tego, czy będziemy w stanie uczestniczyć _ w ambitnych przedsięwzięciach, które chcieliby podjąć Europejczycy _. _ A te wszystkie ambitne przedsięwzięcia kosztują _ - podsumował.

bFdOzwbS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)