Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 12:51

Olecko: Matka zmarłej dziewczynki skierowana na badania psychiatryczne

Matka zmarłej 4-miesięcznej dziewczynki z Olecka zostanie przebadana przez biegłych psychiatrów. Ocenią oni, czy kobieta, podejrzana o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, jest poczytalna. O badanie psychiatryczne wystąpiła prokuratura.

Podziel się
Dodaj komentarz

Matka zmarłej 4-miesięcznej dziewczynki z Olecka zostanie przebadana przez biegłych psychiatrów. Ocenią oni, czy kobieta, podejrzana o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, jest poczytalna. O badanie psychiatryczne wystąpiła prokuratura.

Poinformował o tym PAP prokurator rejonowy w Olecku (Warmińsko-Mazurskie) Wojciech Piktel. "Kobieta pozostająca na wolności otrzyma wezwanie na badanie psychiatryczne. Nie będzie to obserwacja psychiatryczna w warunkach zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Badanie przeprowadzone w warunkach wolnościowych ma dać odpowiedź na pytanie, czy kobieta jest poczytalna, czy też ma ją ograniczoną w stopniu znacznym" - powiedział Piktel.

Dodał, że o skierowaniu na badanie zdecydował charakter czynu, o który kobieta jest podejrzana, oraz to, że podczas przesłuchań wielokrotnie zmieniała zeznania.

W połowie grudnia ub. roku Prokuratura Rejonowa w Olecku postawiła 32-letniej Annie K. zarzut umyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia 4-miesięcznej córki. Kobiecie postawiono zarzut po badaniach wariografem.

Prokurator zastosował wobec Anny K. dozór policyjny i zakazał opuszczania kraju. Zabrano jej także paszport. Kobiecie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Do śmierci niemowlęcia doszło w mieszkaniu rodziny K. Kobieta wyjaśniła śledczym, że rano 8 listopada, kiedy wychodziła do pracy, dziewczynka żyła. Chciała ją zostawić tylko na chwilę, by poprosić w pracy o zwolnienie. Jednak - jak tłumaczyła - "nie miała śmiałości" i pozostała w pracy do godz. 17.30. Według relacji Anny K., gdy wróciła do domu, dziecko nie żyło.

O śmierci niemowlęcia policję powiadomił dyspozytor pogotowia ratunkowego. Karetkę wezwali sąsiedzi kobiety, którym Anna K. miała powiedzieć, że dziecko nie oddycha.

Początkowo w śledztwie kobieta twierdziła, że wychodząc do pracy zostawiła dziecko pod opieką niani i to wówczas miało dojść do śmierci córki. Na podstawie relacji Anny K. policjanci sporządzili portret pamięciowy opiekunki i rozpoczęli jej poszukiwania. Matka dziecka twierdziła, że powierzyła dziewczynkę kobiecie, choć znała ją tylko z widzenia.

Kilka tygodni później okazało się, że Anna K. wymyśliła historię z nianią. Wówczas powiedziała policji, że gdy rano 8 listopada się obudziła, dziewczynka nie żyła, poszła więc do pracy na kilkanaście godzin, zostawiając dziecko w łóżeczku.

Sekcja zwłok nie wyjaśniła jednoznacznie, co było przyczyną śmierci niemowlęcia.(PAP)

ali/ bno/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz