Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olejniczak: premier w klubie przeciwników ACTA

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przystąpił do klubu przeciwników ACTA - uważa europoseł
SLD Wojciech Olejniczak. Skomentował też piątkową decyzję szefa polskiego rządu o opowiedzeniu się
za odrzuceniem umowy: lepiej późno niż wcale.

Premier Donald Tusk przystąpił do klubu przeciwników ACTA - uważa europoseł SLD Wojciech Olejniczak. Skomentował też piątkową decyzję szefa polskiego rządu o opowiedzeniu się za odrzuceniem umowy: lepiej późno niż wcale.

"Pan premier zapewne zorientował się, że w Parlamencie Europejskim powstała bardzo szeroka koalicja celem odrzucenia ACTA. Tę koalicję zaczęli budować socjaliści, za sprawą również nas - delegacji polskiej w grupie Socjalistów i Demokratów, i dzisiaj ACTA są nie do przyjęcia przez europarlament" - powiedział Olejniczak w piątek PAP.

"Witamy premiera w klubie. Swego czasu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że premier Tusk prawie pasuje do socjalistów, a dziś można dodać, że dzięki tej dzisiejszej decyzji znów lekko się do nas zbliżył" - podkreślił europoseł.

Europoseł mówił, że obecnie większość eurodeputowanych jest już w koalicji przeciwników ACTA, w związku z tym nie ma szans na ratyfikację umowy w Parlamencie Europejskim.

Jak zaznaczył, do kwestii związanych z ACTA odnosi się też Karta Praw Podstawowych. Jak mówił, najważniejsza decyzja, czyli podpisanie Karty jest jeszcze przed Tuskiem.

Premier poinformował w piątek, że wystosował list do wszystkich przywódców partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, w którym zaproponował odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską. Tusk przyznał, że nie miał racji w sprawie tego porozumienia.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi ona zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. Przed ewentualną ratyfikacją ACTA mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne. Zgodę na przystąpienie do umowy musi wydać także Parlament Europejski, a ostateczną decyzję o zawarciu umowy będzie musiała podjąć Rada UE. (PAP)

mkr/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)