Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olejniczak: SLD nie chce wypowiedzenia Konkordatu

0
Podziel się:

Szef SLD Wojciech Olejniczak zaprzeczył w Radiu
ZET, że Sojusz chce wypowiedzenia Konkordatu między Stolicą
Apostolską a RP.

Szef SLD Wojciech Olejniczak zaprzeczył w Radiu ZET, że Sojusz chce wypowiedzenia Konkordatu między Stolicą Apostolską a RP.

O tym, że Konkordat należy "całkowicie zmienić", a "najlepiej, żeby go w ogóle nie było" napisał w piątkowej "Trybunie" sekretarz generalny Sojuszu Grzegorz Napieralski.

"Przez cały czas jego obowiązywania Kościół rzymskokatolicki powiększył swoje wpływy i ingeruje w politykę. W budżecie państwa znajdują się pieniądze na finansowanie tak naprawdę jednej religii. Jestem przeciwny, żeby z naszych podatków szły pieniądze na emerytury i renty dla księży, na wypłaty dla katechetów, którzy uczą religii, czy na kapelanów przypisanych do wszystkich możliwych służb mundurowych. To ostatnie jest, moim zdaniem, wręcz niezgodne z konstytucją" - napisał Grzegorz Napieralski na łamach "Trybuny".

Jako "trochę nierozważną" ocenił Olejniczak tę wypowiedź Napieralskiego. "Trudno, może tak trochę nierozważnie się w tej sprawie wypowiedział, a może to była jakaś głębsza wypowiedź" - uznał Olejniczak.

"Konkordat to jest dokument prawny, podpisany przez dwie strony. Żeby ten dokument został wypowiedziany, musiałyby dwie strony się na to zgodzić. To po pierwsze, po drugie musiałaby być do tego bardzo poważna wola polityczna" - podkreślił we wtorek szef SLD.

"Sprawa jest zero-jedynkowa i nie ma co w ogóle w tej sprawie dyskutować. Ważne, żeby konkordat był w pełni przestrzegany i tu chyba są problemy i być może Grzegorz Napieralski o tym właśnie mówił" - dodał.

"Ja chcę, żeby (Konkordat) był przestrzegany, a to oznacza, że państwo nie wkracza w sprawy związane z Kościołem a Kościół w sprawy państwa" - oświadczył.

Konkordat między Stolicą Apostolską i Polską został podpisany 28 lipca 1993 roku przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka i ówczesnego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego. Ustawa o ratyfikacji konkordatu została uchwalona dopiero przez Sejm III kadencji 8 stycznia 1998 r. Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998 r. Tego samego dnia konkordat ratyfikował również papież Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca. Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 r. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)