Notowania

prezydent
20.11.2008 11:10

Olsztyn bez prezydenta i komisarza, urzędnicy nie podejmują decyzji

We czwartek formalnie wygasł mandat prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Ponieważ nie mianowano jeszcze komisarza, który do nowych wyborów pokieruje miastem urzędnicy nie podejmują żadnych wiążących decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*We czwartek formalnie wygasł mandat prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Ponieważ nie mianowano jeszcze komisarza, który do nowych wyborów pokieruje miastem urzędnicy nie podejmują żadnych wiążących decyzji. *

"Sądzę, że sytuacja jest przejściowa, że potrwa kilka godzin. Wszyscy spodziewamy się, że nazwisko komisarza poznamy jeszcze we czwartek, najdalej piątek, więc władza zostanie przekazana w miarę płynnie" - powiedziała PAP Aneta Szpaderska, rzecznik prasowy olsztyńskiego urzędu miasta.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego opublikowano we czwartek protokół referendum gminnego w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna, które odbyło się 16 listopada.

"Ta publikacja oznacza utratę mandatu przez pana Małkowskiego i utratę stanowisk przez jego zastępców" - powiedziała PAP Edyta Wrotek, rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego.

Małkowski i zastępcy nie dostaną odpraw. Za zaległe 40 dni urlopu Małkowski otrzyma z ratusza nieco ponad 18 tys. zł ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne.

Komisarza, który do czasu wyborów będzie kierował Olsztynem, formalnie mianuje premier. Według nieoficjalnych informacji na spotkanie z wicepremierem i szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną, który w imieniu premiera wyznaczy komisarza Olsztyna, pojechała w czwartek Anna Wasilewska - dotychczasowa wiceprezydent Olsztyna, która odpowiadała w mieście za oświatę i zdrowie.

Jak powiedziała PAP osoba z otoczenia wojewody, "dogadanie się" Wasilewskiej i Schetyny nie pozwoli jej jeszcze na kierowanie miastem. Przyszła komisarz będzie musiała dostarczyć wojewodzie szereg dokumentów m.in. oświadczenie lustracyjne i kopie dokumentów potwierdzających jej kwalifikacje.

"Jak w piątek do południa się wyrobimy z formalnościami w mianowaniu komisarza będzie dobrze" - powiedział PAP pracownik urzędu wojewódzkiego.

Zbigniew Dąbkowski, przewodniczący rady miasta w rozmowie z PAP przyznał we czwartek, że tego dnia w ratuszu nie są podejmowane żadne decyzje.

Dotychczas pod nieobecność Małkowskiego pracami olsztyńskiego ratusza kierował Tomasz Głażewski, pierwszy zastępca prezydenta i jednocześnie szef powiatowy PO. Jak nieoficjalnie przyznają działacze PO, nazwisko Głażewskiego nie zostało zgłoszone na komisarza, ponieważ nie sprawdził się w kierowaniu ratuszem, gdy robił to jako zastępca Małkowskiego.

Podejrzany o molestowanie urzędniczek, gwałt na jednej z nich oraz działanie na niekorzyść miasta prezydent Czesław Małkowski został odwołany z funkcji przez mieszkańców Olsztyna w referendum. Za jego odwołaniem opowiedziało się 24843 osoby, przeciw było 18348 osób. Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 32,38 procent. (PAP)

jwo/ mok/ jbr/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz