Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: CBŚ rozbiło międzynarodową grupę przemycającą narkotyki

0
Podziel się:

Policjanci Centralnego Biura Śledczego przy współpracy policji norweskiej
rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się przemytem narkotyków. W ciągu dwóch lat
działalności siatka mogła przemycić ponad 100 kg kokainy i heroiny.

bECGGzSd

Policjanci Centralnego Biura Śledczego przy współpracy policji norweskiej rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się przemytem narkotyków. W ciągu dwóch lat działalności siatka mogła przemycić ponad 100 kg kokainy i heroiny.

Jak poinformowała w czwartek PAP Izabela Niedźwiedzka-Pardela z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji, tylko na terenie Polski zatrzymano dotychczas 13 osób, w tym szefa grupy. Jej zdaniem sprawa ma charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

"Z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wynika, że przestępcza siatka mogła przemycić ponad 100 kg narkotyków m.in. z Maroka, Ekwadoru i Peru do Holandii, a stamtąd do Skandynawii, Japonii, Brazylii i Polski. Była to głównie kokaina i heroina, którą przewożono ukrytą w żołądkach kurierów" - wyjaśniła Niedźwiedzka-Pardela.

bECGGzSf

W ocenie śledczych, blisko jedna trzecia tych narkotyków mogła trafić na Warmię i Mazury oraz do sąsiednich województw.

Według rzeczniczki policji, zanim doszło do zatrzymania podejrzanych, funkcjonariusze CBŚ zdobyli szczegółowe informacje o członkach grupy, jej strukturze i mechanizmie działania. Siatka składała się z obywateli Polski, Rosji, Gruzji, Ukrainy i Białorusi. Ponieważ narkotyki miały trafiać do grup przestępczych narodowości nigeryjskiej, które działały w Skandynawii, CBŚ współpracowało z policją norweską.

Z ustaleń śledztwa wynika, że szefem rozbitej grupy był 43-letni Piotr B. na co dzień mieszkający w Holandii. Dzięki rozległym kontaktom biznesowo-towarzyskim organizował on transport narkotyków. Odpowiadał również za rozliczenia finansowe. Według policji, jego zastępcą był 37-letni Daniel S., który odpowiadał za pozyskiwanie kurierów z Polski. Kokainę i heroinę przemycali w żołądkach.

Pierwszych dwóch kurierów zatrzymano w lutym tego roku w Olsztynie. Mieli przy sobie pół kg marihuany i kilkadziesiąt tabletek ekstazy. Kilka dni później w motelu pod Mrągowem zatrzymano ukrywającego się Daniela S. Tylko na terenie woj.warmińsko-mazurskiego CBŚ zatrzymało 11 podejrzanych. Wpadł także szef grupy Piotr B, który przebywał na Śląsku.

bECGGzSl

Piotr B. i Daniel S. usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz przemytu. Pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w takiej grupie i przemytu. Decyzją sądu 11 osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec dwóch zastosowano policyjne dozory i poręczenia majątkowe

Za przemyt znacznych ilości środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mbo/ mag/

bECGGzSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)