Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Leśnicy pozyskują szyszki sosnowe w cennym drzewostanie

0
Podziel się:

Ponad 100 kilogramów sosnowych szyszek, z których nasiona z cennym
genetycznie materiałem posłużą w przyszłości do utrzymania leśnego drzewostanu, pozyskano w
nadleśnictwo Wichrowo (warmińsko-mazurskie). Szyszki trafią do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.

Ponad 100 kilogramów sosnowych szyszek, z których nasiona z cennym genetycznie materiałem posłużą w przyszłości do utrzymania leśnego drzewostanu, pozyskano w nadleśnictwo Wichrowo (warmińsko-mazurskie). Szyszki trafią do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.

Jak poinformował PAP Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zbiór szyszek był prowadzony w tzw. drzewostanie zachowawczym czyli wyjątkowo cennym genetycznie.

Zbiory szyszek z najlepszym materiałem genetycznym prowadzone są zimą i odbywają się pod okiem leśników. Po szyszki na sosny mające ponad 140 lat wspinają się alpiniści wyposażeni w liny, uprzęże, kaski i worki. Wchodzą na wysokość 15-20 metrów nad ziemię, gdzie znajdują się korony drzew.

"Przeciętnie ze 100 kg szyszek uzyskuje się 1,5 kg nasion, z których wyhodowane zostaną sadzonki sosnowe" - wyjaśnił PAP naczelnik wydziału zagospodarowania lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Piotr Mioduszewski.

Szyszki zebrane w Wichrowie trafią do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. W razie potrzeby nasiona mogą posłużyć do odtworzenia drzewostanu dokładnie w tym miejscu, z którego pochodzą. Chodzi o zachowanie najlepszego materiału genetycznego.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie takie zachowawcze drzewostany (hodowli lasów), czyli cenne genetycznie, zajmują 240 hektarów, przy całkowitej powierzchni lasów w regionie przekraczającej 600 tys. hektarów.

Rocznie w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie pozyskuje się 8 ton szyszek sosnowych.

Leśny Bank Genów w Kostrzycy (woj. dolnośląskie) od roku 1996 gromadzi i przechowuje zasoby genowe drzew i krzewów leśnych oraz monitoruje jakość materiału rozmnożeniowego. Nasiona pochodzą z najcenniejszych drzewostanów, a także z tych, które są ważne dla ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody. (PAP)

ali/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)