Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Maria i Georg Dietrichowie patronami szkół

0
Podziel się:

Imię Marii i Georga Dietrichów - niemieckiego małżeństwa, które od ponad 30
lat pomaga charytatywnie mieszkańcom Olsztyna - nadano w piątek XII Liceum Ogólnokształcącemu i
Gimnazjum nr 23 w tym mieście.

Imię Marii i Georga Dietrichów - niemieckiego małżeństwa, które od ponad 30 lat pomaga charytatywnie mieszkańcom Olsztyna - nadano w piątek XII Liceum Ogólnokształcącemu i Gimnazjum nr 23 w tym mieście.

Georg Dietrich jest niemieckim przedsiębiorcą, znanym z działalności charytatywnej, honorowym obywatelem Olsztyna i doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Razem z żoną Marią założył fundację służącą rozwojowi współpracy polskiej i niemieckiej młodzieży.

Wspierali też finansowo budowę szkolnego kompleksu przy ul. Bałtyckiej w Olsztynie, w którym obecnie mieści się XII Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 23. W piątek obu szkołom nadano uroczyście imię Marii i Georga Dietrichów.

Dyrektorka placówek Marzena Tymińska przypomniała, że niemieckie małżeństwo już raz, przed siedmiu laty, zostało wybrane na patronów szkoły, mieszczącej się w tym samym budynku. Potem jednak zmienił się tzw. organ prowadzący, co oznaczało formalną likwidację szkoły i konieczność powołania nowej. Zgodnie z przepisami oświatowymi placówka utraciła dotychczasową nazwę i patronów.

W budynku przy ul. Bałtyckiej od 1990 r. mieściło się pierwsze na Warmii liceum katolickie. Potem przekształcono je w Zespół Szkół Salezjańskich. Szkołę przejął w 2005 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który powołał Liceum i Gimnazjum Akademickie. Od nowego roku szkolnego - po rezygnacji uczelni - placówkę prowadzi Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Akademickich.

Urodzony w 1922 r. Georg Dietrich jest związany z Olsztynem od 1981 r. Jako właściciel dużej firmy przewozowej w Offenburgu włączył się wówczas do akcji Polenhilfe. Przygotowywał i przywoził pomoc humanitarną dla mieszkańców Olsztyna. Przez całe lata 80. organizował "mosty świąteczne" z transportami żywności, leków i odzieży.

W 1992 r. wspólnie z biskupem warmińskim Edmundem Piszczem oraz władzami miejskimi Offenburga i Olsztyna zainicjował działalność Niemiecko-Polskiego Kręgu Przyjaciół.

Dietrichowie wielokrotnie wspierali finansowo olsztyńskie szpitale, placówki opiekuńcze, szkoły i uczelnie, a także remonty kościołów i działania Caritas diecezji warmińskiej.(PAP)

mbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)