Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Muzyka na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem

0
Podziel się:

Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Olsztynie i Ostródzie można
posłuchać koncertów. Do wyboru muzyka Mozarta, specjalnie na tę okazję napisane utwory
współczesnych kompozytorów i duży koncert jazzowo-folkowy.

Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Olsztynie i Ostródzie można posłuchać koncertów. Do wyboru muzyka Mozarta, specjalnie na tę okazję napisane utwory współczesnych kompozytorów i duży koncert jazzowo-folkowy.

W czwartek wieczorem w olsztyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z koncertem grunwaldzkim wystąpi World Orchestra Grzegorza Piotrowskiego, pochodzącego z Olsztyna saksofonisty jazzowego, twórcy m.in. zespołu Alchemik.

Zagrają muzykę w dużym stopniu improwizowaną, łączącą jazz i folk z wielu krajów. W Olsztynie World Orchestra wystąpi w 26-osobowym składzie. Muzycy pochodzą m.in. z Norwegii, Baszkirii, Bułgarii, Uralu, Słowenii, Mołdawii.

"Orkiestra powstała dzięki znajomościom nawiązanym podczas moich podróży. Pierwszy był Theodossi Spasov, grający na kawalu. Już 18 lat temu umówiliśmy się, że razem zagramy. Nasza muzyka to folklor ujęty w nowoczesny sposób, do tego z nutą chopinowską. W większości oparta jest na polskiej melodyce, bo zauważyłem, że największy aplauz na moich koncertach wzbudzały utwory oparte na folklorze polskim" - opowiadał Piotrowski.

W skład zespołu wchodzą najbardziej znani muzycy folkowi ze swoich krajów. "Ruth Meyer jest czołową pieśniarką folkową w Norwegii. Azat Bakchurin z Baszkirii gry na duduku uczył się od dziadka, który uczył się od swojego dziadka. Norweg Terie Isungstet jest znany z muzyki na instrumentach z lodu. Ze zrozumiałych względów ich nie przywiezie, za to zagra na instrumentach z drewna, kamieni, innych znalezionych materiałów" - mówił Piotrowski.

Co w tej multikulturowej orkiestrze będzie miało związek z Grunwaldem? "Będzie nasz aranż "Bogurodzicy" i kilka innych średniowiecznych utworów z epoki. Na przykład utwór z kręgu wikingów czy muzyczna historia podboju Uralu, z czasów bitwy pod Grunwaldem" - zapewnił Piotrowski.

Także w czwartek, w Olsztynie, w katedrze św. Jakuba, można będzie posłuchać "Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert w 600. rocznicę zwycięstwa zjednoczonych wojsk Polski i Litwy pod Grunwaldem zaczyna się o 21.

Z kolei w piątek, 16 lipca o godz. 18 na dziedzińcu zamku w Ostródzie odbędzie się uroczysty koncert "Epopeja rycerska". Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Przybylskiego.

Dyrygent podkreślił, że na ten jubileusz˙trzej współcześni kompozytorzy napisali utwory. W programie koncerty znajdą się˙"Fanfary˙polskiego rycerstwa" Janusza Lewandowskiego, Uwertura rok 1410" na orkiestrę Stanisława Moryto oraz "Grunwald 1410" na głos˙basowy i orkiestrę Romualda Twardowskiego. Publiczność usłyszy także˙Poemat symfoniczny "Grunwald"˙Jan Adam Maklakiewicz, napisany w latach 1939-1944.

"Zaprezentujemy kompozycje współczesne, bo napisane przez współczesnych kompozytorów, ale jest to˙muzyka miła dla ucha i do słuchania. Kompozycje mają charakter podniosły i słychać w nich zarówno szczęk oręża, jak i˙wiktorię grunwaldzką" - powiedział Przybylski.

Miesiąc temu orkiestra nagrała płytę z tymi kompozycjami, będzie ona dostępna˙podczas ostródzkiego koncertu, a także w olsztyńskiej filharmonii.(PAP)

ali/ ant/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)