Notowania

wiadomości
17.09.2011 06:01

Olsztyn: Powstała książka dla dzieci o kompozytorze Feliksie Nowowiejskim

Książka z ilustracjami do kolorowania o Feliksie Nowowiejskim, kompozytorze związanym z Warmią, trafi wkrótce do rąk najmłodszych czytelników. Książkę pod tytułem "Mały Feluś wyrusza w świat" napisały Alicja Żygadło i Iwa Wilga.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Książka z ilustracjami do kolorowania o Feliksie Nowowiejskim, kompozytorze związanym z Warmią, trafi wkrótce do rąk najmłodszych czytelników. Książkę pod tytułem "Mały Feluś wyrusza w świat" napisały Alicja Żygadło i Iwa Wilga. *

Książeczka, zawierająca wiersze i obrazki do malowania, w sposób przystępny informuje o życiu i twórczości wielkiego kompozytora.

Z inicjatywą stworzenia i wydania książki o dyrygencie, organiście, pedagogu, chórmistrzu Feliksie Nowowiejskim wystąpił samorząd Olsztyna wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie.

To w tym warmińskim miasteczku niedaleko Olsztyna 7 lutego 1877 roku urodził się Nowowiejski. W domu, gdzie przyszedł na świat mieści się muzeum jego imienia.

Nowowiejski skomponował wiele utworów symfonicznych i organowych. Jest twórcą oper w tym znanej "Legendy Bałtyku" oraz bardzo licznych utworów wokalnych. Skomponował 600 pieśni, w tym słynną Rotę. Napisał muzykę do słów Marii Konopnickiej a po raz pierwszy Rota została wykonana 15 lipca 1910 roku podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 500 - lecie bitwy pod Grunwaldem. Chórem składającym się z kilkuset śpiewaków dyrygował wówczas kompozytor.

Jest także twórcą hymnu Warmii pt. "O Warmio moja miła". Jego imię nosi Warmińsko-Mazurska Filharmonia. Feliks Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)

ali/ `ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz