Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olsztyn: Przedświąteczne spektakle "Dziadka do orzechów"

0
Podziel się

10 spektakli widowiska muzyczno-tanecznego na podstawie baletu klasycznego
"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego z udziałem tancerzy z olsztyńskich szkół tanecznych
pokaże w grudniu warmińsko-mazurska filharmonia. W spektaklu bierze udział 230 tancerzy.

bCZPGoOd

*10 spektakli widowiska muzyczno-tanecznego na podstawie baletu klasycznego "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego z udziałem tancerzy z olsztyńskich szkół tanecznych pokaże w grudniu warmińsko-mazurska filharmonia. W spektaklu bierze udział 230 tancerzy. *

Pierwszy spektakl odbędzie się w czwartek 5 grudnia, w przeddzień mikołajkowego wieczoru; w grudniu planowanych jest jeszcze dziewięć przedstawień.

Tancerka Iwona Pavlovic, która wyreżyserowała widowisko powiedziała, że mimo, iż jest to wznowienie ubiegłorocznego spektaklu to emocje, jakie mu towarzyszą są porównywalne z tymi, jakie były podczas przygotowywania premiery.

bCZPGoOf

"Tancerze włożyli ponownie dużo wysiłku w przygotowanie spektaklu, pojawią się nowe elementy choreografii, jednocześnie obserwuję, iż w ciągu tego roku tancerze dojrzeli i rozwinęli się artystycznie. Praca przy widowisku zaowocowała także innymi projektami tanecznymi" - dodała. Niektórzy z nich wzięli udział w przedstawieniu taneczno-muzycznym "Dar Królowej Róży" wystawionym w październiku tego roku w Olsztynie, a opartym na utworze Ireny Kwintowej.

Próby taneczne przed tegoroczną prezentacją widowiska "Dziadek do orzechów" rozpoczęły się jesienią, przez ostatni tydzień artyści brali udział w próbach z towarzyszeniem muzyków filharmonii.

Spektakl - według zamierzeń pomysłodawców - jest niezwykły, gdyż tancerze do muzyki oryginalnej, którą wykonują muzycy orkiestry symfonicznej tańczą układy w nowoczesnych stylach tanecznych z wyjątkiem jednak baletu. Tancerze prezentują różne style - od hip-hopu poprzez breakdance, style uliczne np. popping aż po taniec towarzyski - standardowy i latynoamerykański - powiedział na konferencji prasowej w środę dyrektor warmińsko-mazurskiej filharmonii Piotr Sułkowski.

Widowisko z udziałem 230 tancerzy i z towarzyszeniem warmińsko-mazurskich filharmoników w pełnym składzie orkiestrowym to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Olsztynie.

bCZPGoOl

Wykonawców do przedstawienia wyłoniono dwa lata temu podczas castingów, ale także zostali wybrani z kilku olsztyńskich szkół tanecznych. Następnie przez cały rok tancerze ćwiczyli swoje układy choreograficzne w mniejszych grupach. Raz na jakiś czas spotykał się cały zespół, by skonfrontować swoje postępy w przygotowaniach. Premiera odbyła się 6 grudnia 2012 roku.

Na realizację przedstawienia nie było zaplanowanych funduszy; tancerze "zainwestowali swój czas, pracę i serce", co - według organizatorów - ma być dla nich szansą na zaistnienie i promocję.

"Dziadek do Orzechów" to oparty na opowiadaniu Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna balet Piotra Czajkowskiego. Jego premiera odbyła się w grudniu 1892 roku w petersburskim Teatrze Maryjskim. Od 120 lat przedstawienie należy do klasyki baletowej dla dzieci. (PAP)

ali/ ls/

bCZPGoOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)