Notowania

wiadomości
18.06.2011 10:47

Olsztyn: Rowerowy patrol holenderskiej policji na ulicach miasta

Holenderscy policjanci na rowerach patrolują w sobotę ulice Olsztyna. Podczas kilkudniowego pobytu w tym mieście dzielą się z polskimi kolegami doświadczeniami na temat sposobów skutecznego wykorzystania służbowego pojazdu podczas interwencji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Holenderscy policjanci na rowerach patrolują w sobotę ulice Olsztyna. Podczas kilkudniowego pobytu w tym mieście dzielą się z polskimi kolegami doświadczeniami na temat sposobów skutecznego wykorzystania służbowego pojazdu podczas interwencji.

Trzyosobowy patrol policji rowerowej z miejscowości Venlo w Holandii wspólnie z olsztyńskimi strażnikami miejskimi patroluje w sobotę ulice w centrum, Starówkę i szlaki spacerowe nad Jeziorem Długim.

Holendrzy przyjechali do Olsztyna, aby zapoznać polskich policjantów i strażników miejskich z metodami pracy policji rowerowej. Wspólne patrole mają udowodnić skuteczność wykorzystania roweru jako środka transportu w miejscach trudno dostępnych dla innych pojazdów - w parkach, wąskich uliczkach, na plażach, chodnikach i schodach.

Dzień wcześniej w jednostce policyjnych oddziałów prewencji Holendrzy zaprezentowali polskim funkcjonariuszom techniki wykorzystania roweru do obrony przed napastnikiem podczas interwencji. Demonstrowali również jak użyć tego pojazdu do zatrzymania i obezwładnienia osoby ściganej.

Według rzecznik olsztyńskiej policji te pokazy były bardzo ciekawe, ale polscy funkcjonariusze nie mogą wykorzystywać jednośladów w podobnym celu. "Zgodnie z naszymi przepisami rower nie jest narzędziem tzw. przymusu bezpośredniego, którego mamy prawo używać wobec osób agresywnych. Zgodnie z ustawą o policji takimi środkami są natomiast służbowe psy czy konie" - powiedziała Fic.

Rowerowe patrole policji na Warmii i Mazurach od kilku lat strzegą bezpieczeństwa turystów w sezonie wakacyjnym. Można je spotkać w Bartoszycach, Ełku, Elblągu, Iławie, Mrągowie, Olecku, Piszu i Węgorzewie. Najczęściej interweniują w sprawach zakłócania porządku publicznego, drobnych kradzieży i łamania zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym.

Delegacja policji rowerowej z Holandii będzie gościć w Olsztynie do najbliższego poniedziałku. Podczas pobytu goście będą uczestniczyć w rajdach rowerowych i festynach promujących bezpieczną jazdę. W niedzielę o godz. 13 w strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Wojska Polskiego w Olsztynie odbędzie się pokaz ich technik pracy, przeznaczony dla mieszkańców miasta.(PAP)

mbo/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz