Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Rozbito grupę przestępczą, która wyłudzała VAT

0
Podziel się:

ABW wspólnie z olsztyńską prokuraturą rozbiły grupę przestępczą, która
wyłudzała nienależny podatek VAT za obrót paliwami. Straty Skarbu Państwa szacowane są na 7 mln zł.
Jeden z organizatorów procederu jest aresztowany, drugi - poszukiwany listem gończym.

ABW wspólnie z olsztyńską prokuraturą rozbiły grupę przestępczą, która wyłudzała nienależny podatek VAT za obrót paliwami. Straty Skarbu Państwa szacowane są na 7 mln zł. Jeden z organizatorów procederu jest aresztowany, drugi - poszukiwany listem gończym.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym w czwartek PAP rzecznik ABW Maciej Karczyński, ABW, działając na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymała cztery osoby w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi w związku z obrotem paliwami płynnymi. Łącznie zarzuty przedstawiono pięciu osobom, którym grozi kara więzienia nawet do 10 lat.

Rzecznik olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej Mieczysław Orzechowski poinformował PAP, że śledztwo w tej sprawie wszczęto z zawiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prowadzone jest od października 2012 r.

"Proceder wyłudzania zwrotu nienależnego podatku VAT dotyczy lat 2011-2012. Sprawa ma charakter rozwojowy i jest bardzo skomplikowana, wymaga pomocy prawnej z kilku państw, m.in. Słowacji, Estonii i Czech" - powiedział PAP Orzechowski.

Dodał, że mechanizm wyłudzania VAT-u śledczy nazywają "karuzelą podatkową". W uproszczeniu polega on na tym, że spółki handlują wieloma towarami, wykonują między sobą wiele skomplikowanych operacji księgowo-podatkowych, które w większości są wirtualne. Na podstawie wytworzonych w ten sposób nieprawdziwych faktur firmy wyłudzają od państwa zwrot VAT-u lub też unikają płacenia należnego VAT.

W tej konkretnej sprawie, jak powiedział PAP Orzechowski, spółki sprowadzały z Litwy olej napędowy, który wprowadzały do obrotu handlowego (jedna z nich sprowadziła 2,5 mln litrów, inna 1,8 mln listów). Aby nie płacić VAT-u za to paliwo, spółki sprzedawały za granicę (głównie na Słowację) odzież, ponieważ za nią jest zerowa stawka VAT-u, i oszuści mogli ten podatek odliczyć od należności podatkowych za sprowadzane paliwo. A tym samym celu spółki te handlowały także tlenkiem magnezu.

"Zarzuty wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT dotyczą na tym etapie sprawy tylko handlu tlenkiem magnezu, sprawę handlu odzieżą wciąż badamy" - podkreślił prokurator Orzechowski i dodał, że aby poczynić w tym zakresie ustalenia śledczy muszą posiłkować się pomocą prawną z innych państw.

Prokurator Orzechowski podkreślił, że dotychczasowe ustalenia w śledztwie pozwalają stwierdzić, że większość handlujących między sobą spółek była wirtualna, innym spółkom szefowali obcokrajowcy.

"W rzeczywistości całym procederem zajmowało się dwóch mężczyzn, którzy drogą elektroniczną wydawali polecenia, jaką fakturę i na ile kto ma wystawić. Jeden z tych ludzi jest tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, drugi jest poszukiwany listem gończym" - powiedział prokurator Orzechowski, który nie ujawnił, czym zawodowo zajmowali się ci mężczyźni, ani czy byli w przeszłości karani.

Jak poinformował Karczyński, podejrzanym w tej sprawie "przedstawiono zarzuty z artykułów kodeksu karno-skarbowego oraz kodeksu karnego obejmujące oprócz udziału w zorganizowanej strukturze przestępczej także fałszowanie dokumentacji i oszustwa".

"Podejrzani, w większości osoby, na które organizatorzy procederu rejestrowali podmioty gospodarcze, czyli tzw. słupy, przyznali się do zarzucanych im przestępstw" - przyznał Karczyński i dodał, że grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.(PAP)

jwo/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)