Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Ruszył projekt "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur"

0
Podziel się:

Do końca 2014 roku 44 biblioteki z woj. warmińsko-mazurskiego będą
organizowały imprezy, które mają przybliżyć lokalnym społecznościom mniejszości narodowe i
etniczne. W piątek w Olsztynie zainaugurowano projekt "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

Do końca 2014 roku 44 biblioteki z woj. warmińsko-mazurskiego będą organizowały imprezy, które mają przybliżyć lokalnym społecznościom mniejszości narodowe i etniczne. W piątek w Olsztynie zainaugurowano projekt "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

W tym czasie w bibliotekach będą się odbywały spotkania z mniejszościami, prezentacja ich obyczajów, zwyczajów i kultury. Biorący udział w projekcie bibliotekarze będą zaś zachęcać do odwiedzania bibliotek przedstawicieli innych krajów.

"To, że u nas nie ma jeszcze wielu obcokrajowców nie znaczy, że za kilka lat ich nie będzie. Musimy być na to gotowi i musimy wiedzieć, jak zaprosić przybyszów do udziału w życiu społecznym i kulturalnym" - mówiła Bogna Włodarczyk z organizującej akcję Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W woj. warmińsko-mazurskim wiodącymi bibliotekami, w których będą prowadzone warsztaty są biblioteki powiatowe w Gołdapi (mieszkają w tych okolicach Litwini), Bartoszycach (duża grupa mniejszości ukraińskiej) oraz w Ełku i Olsztynku. W projekcie będą uczestniczyć też filie tych bibliotek.

Efektem pracy bibliotekarzy z ludźmi innych kultur ma być podręcznik. Znajdą się w nim wnioski płynące z warsztatów oraz plan działań wielokulturowych dla bibliotek biorących udział w projekcie. Publikacja dostępna będzie w formie drukowanej i elektronicznej. Będzie mogła z niego skorzystać każda placówka biblioteczna w kraju.

Uczestniczący w inauguracji projektu pełnomocnik marszałka woj. warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk powiedział, że ten region jest naznaczony wielokulturowością.

"Od 8 do 10 proc. ludności naszego regionu to mniejszości. Najwięcej jest Ukraińców, Niemców, Romów ale też przybywa Ormian. W naszym regionie działa jedyna w kraju komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych, realizowanie wielokulturowego projektu przez bibliotekę jest jak najbardziej naturalne i potrzebne" - ocenił Leyk.

Warmińsko-mazurskie jest czwartym i ostatnim województwem, w którym prowadzony jest ten projekt. Wcześniej zainaugurowano go w Małopolsce, opolskim i pomorskim. Ogółem w programie udział bierze ponad 150 placówek i filii bibliotecznych. (PAP)

jwo/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)