Notowania

olsztyn
16.03.2010 17:16

Olsztyn: Trumna ze szczątkami Kopernika przeniesiona do zamku

Trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika została przeniesiona we wtorek z katedry świętego Jakuba do olsztyńskiego zamku, gdzie będzie eksponowana do ponownego pogrzebu astronoma. Pochówek odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika została przeniesiona we wtorek z katedry świętego Jakuba do olsztyńskiego zamku, gdzie będzie eksponowana do ponownego pogrzebu astronoma. Pochówek odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku.

Tuż przed godziną 15 dostojnicy kościelni wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami Olsztyna uczestniczyli w krótkiej modlitwie przy trumnie ze szczątkami Kopernika. Następnie trumnę wyniesiono przed katedrę i w kondukcie pogrzebowym została ona przewieziona do olsztyńskiego zamku. Procesję powitał metropolita warmiński, abp Wojciech Ziemba.

Trumna spoczęła na katafalku w salach nazwanych kopernikowskimi. To w tych salach astronom podczas swego pobytu w olsztyńskim zamku jako kanonik warmiński mieszkał i pracował. Przez dwa miesiące do 21 maja mieszkańcy i turyści będą mogli oddawać hołd astronomowi i modlić się o spokój jego duszy.

W sali, gdzie znajduje się katafalk, wyeksponowano drewniane repliki instrumentów astronomicznych oraz rękopis księgi "O obrotach sfer niebieskich".

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas powiedział, że uroczystość można nazwać powrotem wielkiego astronoma, matematyka i lekarza po blisko 500 latach do olsztyńskiego zamku. Zaznaczył, że astronom to najwybitniejszy mieszkaniec Warmii i najbardziej rozpoznawalna postać z tego regionu na świecie.

Przypomniał, że powtórny pogrzeb Kopernika 22 maja zbiega się z jubileuszem 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej a astronom był najwybitniejszym jej kanonikiem.

Abp Wojciech Ziemba zaznaczył, że Olsztyn jest drugą stacją pogrzebową przed pochówkiem Kopernika we Fromborku. Najpierw astronoma pożegnał Toruń, gdzie Kopernik urodził się i spędził dzieciństwo. Ostatnią stacją będzie Frombork. W ostatnią drogę do Fromborka trumna ze szczątkami wyruszy 21 maja. Przejedzie przez warmińskie miasteczka: Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo.

Mszy pogrzebowej 22 maja przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk a homilię wygłosi metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Jak napisał ks. Jan Górny w wydanej z okazji uroczystości pogrzebowych książce pt. "Mikołaj Kopernik kanonik warmiński", astronom przybył do Olsztyna w 1516 roku i zamieszkał w zamku kapitulnym. Funkcję administratora dóbr kapitulnych pełnił sumiennie i odpowiedzialne do końca 1519 roku. Dokonywał lokacji na opuszczonych gospodarstwach, osadzał nowych dzierżawców. Uporządkował, zabezpieczył i własnoręcznie zinwentaryzował całe archiwum i zawartość skarbca kapitulnego. Także w Olsztynie w 1517 roku napisał swoją pierwszą rozprawę o reformie pieniądza. Opisał w niej problem umyślnego psucia pieniądza przez Zakon Krzyżacki.

Kopernik dbał także o zaopatrzenie militarne zamku kapitulnego w Olsztynie, który stał się twierdzą, a Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern nie odważył się jej zaatakować. Był także cenionym lekarzem, wyjeżdżał stąd leczyć chorych nawet poza granice Warmii: do Elbląga, Gdańska i Lubawy i Królewca.

W olsztyńskim zamku prowadził badania astronomiczne. Na północnej ścianie od strony dziedzińca zachowały się wykresy do badań astronomicznych wykonane własnoręcznie przez Kopernika. (PAP)

ali/ ls/ jra/

Tagi: olsztyn, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz