Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Umorzono śledztwo ws. mobbingu w szpitalu

0
Podziel się:

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ umorzyła w poniedziałek śledztwo w
sprawie podejrzeń naruszania praw pracowniczych przez dyrekcję szpitala pulmonologicznego. W ocenie
śledczych brak było danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ umorzyła w poniedziałek śledztwo w sprawie podejrzeń naruszania praw pracowniczych przez dyrekcję szpitala pulmonologicznego. W ocenie śledczych brak było danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

Trwające od ponad ośmiu miesięcy prokuratorskie postępowanie dotyczyło podejrzeń tzw. zmuszania do określonych zachowań i psychicznego znęcania się nad osobą pozostającą w stosunku zależności służbowej. Jak poinformował PAP prokurator rejonowy Jarosław Krzysztoń, śledztwo umorzono wobec braku dostatecznych dowodów.

"Prokurator przesłuchał większość pracowników szpitala, w sumie kilkadziesiąt osób. Po dokładnej analizie zeznań i zebranych dokumentów nie dopatrzył się istnienia dowodów, które pozwoliłyby przypisać dyrektorowi popełnienie przestępstwa" - wyjaśnił Krzysztoń.

Konfliktem w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie - kierowanym przez b. posłankę Irenę Petrynę - prokuratura zajęła się po doniesieniu jednej z pracownic.

Anna J., zatrudniona jako kierownik jednego z działów administracyjnych szpitala, twierdziła, że stała się ofiarą działań o charakterze mobbingu ze strony dyrektorki - agresji słownej, nieuzasadnionej krytyki i prób zmuszenia do odejścia z pracy. Dyrekcja placówki zaprzeczała takim zdarzeniom.

W trakcie śledztwa prokuratorzy uznali wstępnie za pokrzywdzonych pięciu kolejnych świadków, którzy skarżyli się na rzekome szykany w pracy. Większość z pozostałych, przesłuchanych w prokuraturze byłych i obecnych pracowników szpitala, przedstawiło odmienny obraz sytuacji.

Zdaniem prokuratury śledztwo miało obiektywnie ustalić, czy w szpitalu dochodziło do niewłaściwych zachowań wobec podwładnych i czy miały one taki charakter, jak przedstawiały osoby czujące się pokrzywdzone.

Decyzja o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocna. Strony mogą złożyć zażalenie do Sądu Rejonowego w Olsztynie, który przychyli się do argumentów prokuratury albo nakaże jej kontynuowanie postępowania. (PAP)

mbo/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)