Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Władze miasta zachęcają młodzież do wyboru zawodówek

0
Podziel się:

Olsztyńskie władze miasta szukają sposobu na skłonienie młodzieży do nauki w
zawodówkach. W piątek podpisały trzyletnie porozumienie z firmami, które obiecały przyznawać
stypendia i zapewnić praktyczną naukę zawodu uczniom Zespołu Szkół Budowlanych.

bEKnNgZh

Olsztyńskie władze miasta szukają sposobu na skłonienie młodzieży do nauki w zawodówkach. W piątek podpisały trzyletnie porozumienie z firmami, które obiecały przyznawać stypendia i zapewnić praktyczną naukę zawodu uczniom Zespołu Szkół Budowlanych.

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, podpisane w piątek porozumienie znacznie poprawi jakość kształcenia zawodowego. Wcześniej miasto za unijne środki zmodernizowało szkolne warsztaty i przygotowało promocję szkoły budowlanej na targach edukacyjnych.

Magistrat i szkoła zawarły umowy z dwiema firmami komunalnymi - Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a także prywatną spółką Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej. Na potrzeby tych firm szkoła będzie kształcić młodzież, na trwającym trzy lata kierunku, w zawodach monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Firmy zobowiązały się do przyjmowania takich uczniów na praktyki i zatrudniania jako młodocianych pracowników. Najlepszym uczniom mają fundować stypendia.

bEKnNgZj

Zdaniem dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych Henryka Gajdamowicza taka forma współpracy umożliwi uczniom wybór profilu nauki, zgodnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Od lat większość gimnazjalistów decyduje się na licea lub technika. Brakuje chętnych do nauki w zawodówkach. Do olsztyńskiej "budowlanki", która może przyjąć tysiąc uczniów rocznie, zgłasza się przy naborze nie więcej niż 250 kandydatów.

"W efekcie, mimo bezrobocia, brakuje fachowców w zawodach związanych z budownictwem. Wsparcie ze strony zakładów pracy pozwoli nam to wreszcie zmienić" - powiedział Gajdamowicz.(PAP)

mbo/ ls/

bEKnNgZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)