Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olsztyn zleci badania za 800 tys. zł ws. północnej obwodnicy miasta

0
Podziel się

Olsztyński ratusz ogłosi wkrótce przetarg na opracowanie badań
środowiskowych, które mają zdecydować o ewentualnym poprowadzeniu północnej obwodnicy tego miasta
od strony zachodniej - poinformował na konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Miasto ma na ten cel 800 tys. zł.

bEpGxYAB

Olsztyński ratusz ogłosi wkrótce przetarg na opracowanie badań środowiskowych, które mają zdecydować o ewentualnym poprowadzeniu północnej obwodnicy tego miasta od strony zachodniej - poinformował na konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Miasto ma na ten cel 800 tys. zł.

Prezydent Olsztyna dodał, że przetarg na opracowanie środowiskowe budowy północnej nitki obwodnicy Olsztyna od strony zachodniej zostanie ogłoszony do końca tego roku. "Mamy na ten cel zarezerwowane 800 tys. zł, sądzimy, że ta kwota wystarczy. Przygotowanie tego dokumentu potrwa ok. 2 lat" - przyznał Grzymowicz.

Północna obwodnica Olsztyna ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 51, która prowadzi do granicy z Rosją w Bezledach. Teraz, z powodu braku obwodnicy tiry przejeżdżają przez Olsztyn, co jest kłopotliwe głównie w dzielnicy Zatorze, gdzie ciężarówki jadą wąską ulicą Wojska Polskiego. Dotychczas jednak planowano, że północna obwodnica pobiegnie od wschodniej strony miasta przez gminę Dywity. Poprowadzenie jej od strony zachodniej m.in. przez gminę Jonkowo, to nowość.

bEpGxYAD

"Trzeba rozważać ten wariant zachodni ponieważ opracowana na wschodnią stronę decyzja środowiskowa została sądownie unieważniona" - przyznał uczestniczący w konferencji dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz. Dodał, że ponieważ zachodni wariant poprowadzenia północnej obwodnicy miasta jest "bardzo poważnie rozważany", to w opracowanych już planach budowy południowej obwodnicy miasta skrajny węzeł od zachodniej strony zostanie zbudowany tak, że bez problemów będzie można go rozbudować.

"Jeśli okaże się, że obwodnica północna będzie biegła od zachodu to węzeł Olsztyn Zachód będzie można bez kłopotów powiększyć, a jeśli jednak zostaniemy przy wariancie wschodnim, to będzie on mógł funkcjonować bez kłopotów w takiej formie, jak go zbudujemy" - przyznał Nicewicz.

Zarówno Grzymowicz jak i Nicewicz nie potrafili powiedzieć, który wariant budowy północnej obwodnicy Olsztyna - od wschodu, czy zachodu - jest na dziś bardziej realny.

"Wiadomo, że ta droga jest miastu potrzebna i trzeba przygotować dokumentację pozwalającą na jej zbudowanie" - powiedział Grzymowicz.

bEpGxYAJ

Olsztyn jest jedynym polskim miastem wojewódzkim, które nie ma obwodnicy. Gotowe są plany budowy południowej nitki obwodnicy Olszyna, w grudniu olsztyńska GDDKiA ma w tej sprawie ogłosić pierwsze przetargi, a droga ma być gotowa w 2017 roku. Planów budowy północnej nitki obwodnicy Olsztyna od kilku lat nie udaje się skutecznie opracować. (PAP)

jwo/ je/ dym/

bEpGxYBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)