Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Zmarł przewodniczący Rady Starszyzny Romów - Zbigniew Bilicki

0
Podziel się:

W wieku 89 lat zmarł w Olsztynie przewodniczący Rady Starszyzny Romów na
Warmii i Mazurach oraz członek Polskiej Rady Starszyzny Romów Zbigniew Bilicki. Na jego pogrzeb,
który odbędzie się w sobotę, zjeżdżają do Olsztyna Romowie z całego świata.

W wieku 89 lat zmarł w Olsztynie przewodniczący Rady Starszyzny Romów na Warmii i Mazurach oraz członek Polskiej Rady Starszyzny Romów Zbigniew Bilicki. Na jego pogrzeb, który odbędzie się w sobotę, zjeżdżają do Olsztyna Romowie z całego świata.

Wioletta Bardzińska z romskiego Stowarzyszenia Hitano poinformowała PAP, że "wraz z panem Bardzińskim w historii Romów zamyka się pewna bardzo ważna księga".

"To był nasz wójt, z jego zdaniem należało się liczyć i się z nim liczyliśmy. On był bardzo ważny, dlatego by go pożegnać, zjadą w sobotę na jego pogrzeb Romowie z Polski i świata. Będziemy chcieli go godnie pożegnać" - powiedziała PAP Bardzińska i dodała, że o oprawie muzycznej ceremonii pogrzebowej przewodniczącego Rady Starszyzny nie chce i nie może mówić.

"W naszej tradycji nie wypada o tym mówić. Ale ceremonia będzie otwarta, każdy może na mszę w kościele przyjść" - powiedziała Bardzińska.

Pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Joanna Wańkowska - Sobiesiak powiedziała PAP, że Bilicki odegrał bardzo ważną rolę w życiu Romów.

"Gdy w latach 60. władze zakazały wędrowania taborom, Bilicki ściągnął do Olsztyna i osadził tu bardzo wielu Romów. Pozyskał dla nich działki, wybudował domy, założył spółdzielnię kotlarską +Metalowiec+, by mieli gdzie pracować" - powiedziała PAP Wańkowska-Sobiesiak i dodała, że Biblicki cieszył się ogromnym autorytetem w swojej społeczności. Miał prawo nawet do wykluczania z niej tych, którzy łamali zasady romskiej etyki.

Wańskowska-Sobiesiak przyznała w rozmowie z PAP, że z jej informacji wynika, że koleje losu Bilickiego, więźnia obozów, były bardzo skomplikowane. Musiał on m.in. zmieniać nazwiska.

"Niestety, nie ma spisanego jego życiorysu, przynajmniej ja go nie posiadam. W społeczności romskiej nadal wiele informacji funkcjonuje wyłącznie w warstwie słownej" - przyznała Wańkowska-Sobiesiak.

Bilicki działał też na rzecz propagowania kultury romskiej - założył m.in. pierwszy regionalny zespół folklorystyczny "Baro Drom" (tj. daleka droga).

W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Zbigniewa Bilickiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Pogrzeb Bilickiego rozpocznie się w sobotę o godz. 11.30 w kościele Chrystusa Odkupiciela w Olsztynie.(PAP)

jwo/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)