Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyńskie planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome

0
Podziel się:

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w
najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona
stworzyć u widza pokazu planetarium wrażenie podróży w kosmosie.

*Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona stworzyć u widza pokazu planetarium wrażenie podróży w kosmosie. *

We środę umowę na zakup i montaż cyfrowego systemu wyświetlania projekcji w planetarium podpisał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przedstawiciel niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy Glenn Smith. Umowa przewiduje, że system zostanie zamontowany w planetarium w ciągu 100 dni, jednak widzowie będą mogli zobaczyć projekcje w nowej technice w dniu najbliższej rocznicy urodzin Kopernika tj. 19 lutego 2012 roku (olsztyńskie planetarium zostało wybudowane w 1973 roku jako "prezent na 500 urodziny Kopernika-PAP).

"Do tego czasu musimy poznać zasady działania nowego systemu, nauczyć się go" - przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski podkreślając, że nowa technika będzie "rewolucyjna". Składający się z 12 tysięcy pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.

"Nowy system sprawi, że widz będzie +zanurzony+ w akcji, będzie miał możliwość poczucia się +w środku obrazu+. Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd. Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje" - powiedział PAP Szubiakowski.

Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goszczący we środę w Olsztynie Maciej Ligocki z tego ośrodka zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów.

"Mam nadzieję, że i do Olsztyna nowoczesne pokazy przyciągnął turystów, zwłaszcza tych pasjonujących się astronomią, czy zafascynowanych postacią mieszkającego wiele lat na Warmii Mikołaja Kopernika" - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszą częścią modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale - jak podkreślał Szubiakowski - zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji. Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013. (PAP)

jwo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)