Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Onkolog: łatwiej budować szpitale, niż zmieniać mentalność ludzką

0
Podziel się:

O wiele łatwiej jest wybudować dziesięć
szpitali, niż zmienić mentalność ludzką, a poziom kultury
zdrowotnej społeczeństwa jest bardzo niski - uważa dyrektor
Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

*O wiele łatwiej jest wybudować dziesięć szpitali, niż zmienić mentalność ludzką, a poziom kultury zdrowotnej społeczeństwa jest bardzo niski - uważa dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź. *

Pod hasłem "Kochaj życie" w poniedziałek w województwie świętokrzyskim rozpoczęła się kampania, która ma zachęcić kobiety do udziału w badaniach profilaktycznych: cytologii i mammografii.

Na konferencji prasowej Góźdź podkreślił, że onkolodzy sami nie wygrają z rakiem, gdyż lekarzy tej specjalności w Polsce jest tylko około tysiąca. Jego zdaniem, konieczny jest szeroki front przemiany mentalności społeczeństwa, nie tylko kobiet, ale także mężczyzn i dzieci, żeby uniknąć dramatów rodzinnych i społecznych.

Onkolog powiedział, że rak piersi jest głównym zabójcą kobiet w grupie największej aktywności zawodowej. Tymczasem na badania mammograficzne zgłasza się zaledwie 20 kilka procent kobiet. Przypomniał, że nowotwór im wcześniej wykryty, tym większa szansa na wyleczenie.

Zdaniem dyrektora, nowotwór wciąż jest w Polsce tematem wstydliwym. "Na przyjęciu mówi się otwarcie, że przeszło się zawał serca, jest to choroba nobilitująca. Natomiast w mentalności naszego społeczeństwa choroby nowotworowe to właściwie takie z pogranicza trądu i syfilisu" - oznajmił Góźdź.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba podkreśliła, że co trzecia kobieta z wykształceniem podstawowym w Polsce nigdy nie robiła sobie cytologii. Kampania ma na celu, by z bezpłatnych badań skorzystało jak najwięcej kobiet. Dlatego o wsparcie wojewoda poprosiła samorządy, organizacje pozarządowe i kościół.

Wojewoda powiedziała, że badania cytologiczne kobiety mogą wykonać w 140 gabinetach ginekologicznych w regionie. Ograniczona jest możliwość wykonania mammografii, którą można zrobić jedynie w sześciu placówkach. Dlatego ważne jest zaangażowanie samorządów, które mogą zapewnić kobietom transport.

Akcja "Kochaj życie", zainicjowana przez wojewodę świętokrzyskiego, NFZ oraz Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące, potrwa rok. W tym czasie odbędzie się m.in. konkurs na najbardziej przyjazny gabinet ginekologiczny i najbardziej aktywny samorząd. Najbliższy tydzień wypełnią happeningi zdrowotne m.in. w hipermarketach w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. We wtorek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie otwarta wystawa fotografii Terry Lorant "Odzyskana kobiecość".(PAP)

agn/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)