Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ apeluje o śledztwo w sprawie masakry w syryjskim Chan al-Assal

0
Podziel się:

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay zaapelowała w
piątek o niezależne śledztwo w sprawie masakry dokonanej w lipcu w mieście Chan al-Assal w
prowincji Aleppo. Przypuszczalnie siły opozycji syryjskiej zamordowały tam żołnierzy wojsk
rządowych.

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay zaapelowała w piątek o niezależne śledztwo w sprawie masakry dokonanej w lipcu w mieście Chan al-Assal w prowincji Aleppo. Przypuszczalnie siły opozycji syryjskiej zamordowały tam żołnierzy wojsk rządowych.

"Jesteśmy przekonani, opierając się na obecnych analizach mojego zespołu, że opozycyjna grupa zbrojna w jednym przypadku, zarejestrowanym na wideo, przeprowadziła egzekucję co najmniej 30 osób, w większości żołnierzy" - oświadczyła Pillay w komunikacie.

Wyjaśniła, że jej współpracownicy badali zamieszczone w internecie nagrania zrobione przez siły opozycji w Chan al-Assal i opublikowane pomiędzy 22 a 26 lipca. Większość z tych nagrań pokazuje zwłoki żołnierzy sił reżimu Baszara el-Asada, którzy zginęli od strzału w głowę.

"Te nagrania, jeśli ich autentyczność zostanie potwierdzona, sugerują, że egzekucji dokonano w Chan al-Assal" - napisała Pillay. Jej współpracownicy badają nagrania i zbierają informacje od świadków w prowincji Aleppo, na północnym zachodzie Syrii.

"Siły opozycyjne nie powinny sądzić, że są chronione przed odpowiedzialnością karną. Muszą one przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego" - podkreśliła wysoka komisarz ONZ.

Państwowe media syryjskie oskarżyły powstańców o zabicie 123 osób, głównie cywilów, podczas ofensywy w lipcu w prowincji Aleppo. Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, które popiera opozycję syryjską, podało, że około 50 żołnierzy zostało straconych przez rebeliantów po zajęciu przez nich Chan al-Assal pod koniec lipca.

Biuro Pillay poinformowało, że dysponuje informacjami z wiarygodnego źródła, że powstańcy wciąż przetrzymują oficerów i żołnierzy sił rządowych, pojmanych w Chan al-Assal.

We wrześniu 2012 roku komisarz Pillay zarzuciła obu stronom konfliktu w Syrii łamanie praw człowieka. W trwającym od marca 2011 roku konflikcie w Syrii śmierć poniosło około 100 tys. osób. (PAP)

awl/ ap/

14314584 14314243

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)