Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ: Ban Ki Mun: Białoruś naruszyła zakaz eksportu broni do WKS

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w niedzielę, że Białoruś
naruszyła międzynarodowe embargo na eksport broni, nałożone na Wybrzeże Kości Słoniowej, wysyłając
do tego kraju trzy śmigłowce szturmowe przeznaczone dla wojsk wiernych Laurentowi Gbagbo.

bEiBhjZx

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w niedzielę, że Białoruś naruszyła międzynarodowe embargo na eksport broni, nałożone na Wybrzeże Kości Słoniowej, wysyłając do tego kraju trzy śmigłowce szturmowe przeznaczone dla wojsk wiernych Laurentowi Gbagbo.

Jak podało w nocy z niedzieli na poniedziałek biuro Ban Ki Muna, "z głębokim zaniepokojeniem dowiedział się on, że trzy śmigłowce szturmowe i związane z nimi materiały pochodzące z Białorusi zostały podobno dostarczone do Jamusukro dla sił" Gbagbo.

"Pierwsza przesyłka dotarła prawdopodobnie dziś wieczorem, a kolejne loty są zaplanowane na jutro. To poważne naruszenie embarga obowiązującego wobec Wybrzeża Kości Słoniowej od 2004 roku" - napisano w oświadczeniu biura.

bEiBhjZz

"Na naruszenie natychmiast zwrócono uwagę komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ odpowiedzialnego za sankcje" wobec Wybrzeża Kości Słoniowej - podało biuro, dodając, że wezwało radę do przeprowadzenia pilnego posiedzenia.

Jak napisano w oświadczeniu, Ban "domaga się pełnego przestrzeganie embarga na broń" i ostrzega zarówno dostawcę uzbrojenia, jak i Gbagbo, iż "w odpowiedzi na łamanie embarga podjęte zostaną odpowiednie działania".

Szef ONZ zalecił też siłom pokojowym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, by "obserwowały sytuację i podjęły wszelkie niezbędne działania, w ramach swojego mandatu, by zapewnić, że dostarczone wyposażenie nie zostanie przygotowane do użycia".

Gbagbo, który od lat sprawował władzę na Wybrzeżu Kości Słoniowej, po przegranych wyborach prezydenckich przeprowadzonych pod koniec listopada odmówił przekazania władzy uznawanemu przez społeczność międzynarodową za zwycięzcę Alassane Ouattarze. Obecnie siły pokojowe ONZ w tym kraju przez 24-godziny na dobę czuwają nad bezpieczeństwem Ouattary, który musi przebywać na terenie silnie strzeżonego hotelu.(PAP)

bEiBhjZF

keb/ kar/

8436686

bEiBhkaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)