Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ: będzie komisja ds. flotylli z pomocą dla Gazy z udziałem Izraela

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił w poniedziałek
utworzenie czteroosobowej komisji do zbadania izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą
humanitarną, która 31 maja chciała przełamać blokadę Strefy Gazy. W wyniku interwencji zginęło 9
osób.

bEjaMhxN

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił w poniedziałek utworzenie czteroosobowej komisji do zbadania izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą humanitarną, która 31 maja chciała przełamać blokadę Strefy Gazy. W wyniku interwencji zginęło 9 osób.

W wydanym oświadczeniu Ban poinformował, że na czele międzynarodowej komisji staną były premier Nowej Zelandii Geoffrey Palmer i ustępujący prezydent Kolumbii Alvaro Uribe. W jej skład wejdą też przedstawiciele Izraela i Turcji.

Komisja rozpocznie pracę 10 sierpnia i przedstawi pierwszy raport w połowie września. Jak podkreślił Ban, eksperci przedstawią rekomendacje, które mają "zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów w przyszłości".

bEjaMhxP

Wcześniej kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowała sekretarza generalnego ONZ, że kraj ten będzie współpracował z komisją prowadzącą dochodzenie.

Jak podaje na swoich stronach internetowych dziennik "Haarec", siedmiu izraelskich ministrów podjęło decyzję, by udzielić Ban Ki Munowi "pozytywnej odpowiedzi na wstępne porozumienie z Izraelem ws. współpracy z ONZ-owskim śledztwem".

"Dziś (w poniedziałek) Izrael poinformował sekretarza generalnego ONZ, że będziemy uczestniczyć w komisji ustanowionej przez sekretarza, by zbadać incydent z flotyllą - oświadczył rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew. - Ostatecznie jesteśmy pewni, że fakty są po naszej stronie".

Dotychczas Izrael sprzeciwiał się utworzeniu międzynarodowej komisji śledczej i otworzył dwa własne wewnętrzne śledztwa.

bEjaMhxV

Szturm na flotyllę z pomocą humanitarną, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy, rządzonej przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas, wywołał falę międzynarodowej krytyki. W wyniku izraelskiej interwencji zginęło dziewięciu Turków, w tym jeden z amerykańskim paszportem. Akcja ta doprowadziła do gwałtownego pogorszenia relacji turecko-izraelskich.(PAP)

keb/ mc/

6716864

bEjaMhyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)