Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ: Jest postęp w rozmowach o rezolucji ws. Syrii, ale porozumienia jeszcze nie ma

0
Podziel się:

Jest postęp w negocjacjach w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa
ONZ dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej - poinformowali w czwartek w Nowym Jorku
zachodni dyplomaci, na których powołuje się niemiecka agencja dpa.

*Jest postęp w negocjacjach w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej - poinformowali w czwartek w Nowym Jorku zachodni dyplomaci, na których powołuje się niemiecka agencja dpa. *

USA zaprzeczyły jednak doniesieniom, także z kół dyplomatycznych, jakoby już osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu rezolucji. "Jest znaczny postęp w negocjacjach i mam nadzieję, że wkrótce zostaną one pomyślnie zakończone" - stwierdził rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w Nowym Jorku, że negocjacje posuwają się do przodu, tak jak oczekiwał tego Paryż. Od ponad tygodnia przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Francji, USA, Rosji, Chin i Wielkiej Brytanii - rozmawiają o projekcie rezolucji w sprawie Syrii, która ma uregulować kwestię zabezpieczenia i zniszczenia broni chemicznej w tym kraju.

Głównym punktem spornym jest odwołanie do Rozdziału 7 Karty ONZ, który przewiduje zastosowanie militarnych i innych środków w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. "Nadal o tym dyskutujemy" - przyznał Laurent Fabius.

Francja, Wielka Brytania i USA chcą bowiem mieć możliwość zastosowania środków przewidzianych w Rozdziale 7 Karty ONZ, jeśli Syria będzie uniemożliwiała niszczenie swojej broni chemicznej. W przeszłości przeciwne temu były Rosja i Chiny.

Zachodni dyplomaci z optymizmem patrzą jednak na szanse zawarcia porozumienia. Nie wykluczone, że już w ten piątek projekt rezolucji ws. Syrii zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

14664906 14665196

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)