Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ "poważnie zaniepokojona" incydentami na granicy Syrii i Libanu

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła w przyjętej w czwartek rezolucji
"poważne zaniepokojenie" z powodu "powtarzających się incydentów na granicy" między Syrią a
Libanem.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła w przyjętej w czwartek rezolucji "poważne zaniepokojenie" z powodu "powtarzających się incydentów na granicy" między Syrią a Libanem.

Piętnastu członków RB ONZ było zgodnych, co do tego, że kryzys w Syrii, gdzie od dwóch lat trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, ma niekorzystny wpływ na stabilizację w sąsiednim Libanie.

Agencja AFP zwraca uwagę, że rzadko wśród członków RB ONZ panuje jedność w tej drażliwej kwestii, jaką jest konflikt w Syrii.

Na granicy syryjsko-libańskiej dochodzi do takich incydentów jak: "wymiana ognia, w wyniku której ginie i odnosi rany ludność Libanu, a także zapuszczanie się na terytorium drugiego kraju, porwania i handel bronią przez granicę" - napisano w rezolucji.

RB ONZ wzywa do "całkowitego poszanowania suwerenności, jedności i integralności terytorialnej oraz władz państwa libańskiego". Apeluje jednocześnie do Libańczyków, aby "powstrzymywali się od wszelkiego zaangażowania w konflikt syryjski".

W rezolucji zwrócono również uwagę na wpływ, jaki ma na Liban, rosnąca liczba uchodźców uciekających z Syrii przed przemocą; obecnie jest ich w Libanie już ponad 360 tysięcy. Wezwano także wspólnotę międzynarodową do wywiązania się z obietnic dotyczących pomocy humanitarnej poczynionych na konferencji w Kuwejcie 29 stycznia.

Po dwóch latach wojny domowej w Syrii zginęło tam co najmniej 70 tys. ludzi, a ponad milion straciło dach nad głową.

Konflikt rozpoczął się od pokojowych demonstracji prodemokratycznych przeciwko rządom prezydenta Asada i przerodził się w krwawo tłumioną rebelię. Przedstawiciele ONZ podkreślają, że zbrodni wojennych, w tym ataków na ludność cywilną, dopuszczają się obie strony konfliktu.

Zagraniczne mocarstwa nie mogą ustalić wspólnej reakcji. Rosja i szyicki Iran wspierają swojego wieloletniego sojusznika Asada, a USA i sunnickie kraje Zatoki Perskiej popierają opozycję. (PAP)

cyk/

13407749

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)