Notowania

onz
26.02.2010 10:22

ONZ powoła zespół naukowy do sprawdzenia IPCC

ONZ powoła niezależny zespół naukowców, który oceni pracę oskarżanego o niechlujność Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) - powiedział w piątek rzecznik ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz

ONZ powoła niezależny zespół naukowców, który oceni pracę oskarżanego o niechlujność Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) - powiedział w piątek rzecznik ONZ.

ONZ-owski panel ds. zmian klimatycznych IPCC jest obiektem ataków, od kiedy przyznał, że w jednym ze swych raportów z 2007 r. błędnie prognozował, iż lodowce Himalajów mogą stopnieć do 2035 r. Właściwą datą był 2350 r.

Ten i inne błędy sprawiły, że zaczęły sie podnosić głosy sceptyczne co do zmian klimatycznych. ONZ zapewnia jednak, że podstawowa teza - że niebezpieczne zmiany klimatyczne są wynikiem działalności człowieka - pozostaje niepodważona.

Nowy zespół będzie stanowić element szerszej oceny IPCC, która zostanie szczegółowo zapowiedziana w przyszłym tygodniu - powiedział rzecznik Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) Nick Nuttall.

"Będzie (się składać) z wybitnych postaci świata naukowego. Nie mogę teraz podać nazwisk. Zespół ten ma ocenić pracę IPCC i opracować raport, powiedzmy do sierpnia. W październiku odbędzie się sesja plenarna IPCC w Korei Południowej" - powiedział. Jak dodał, wtedy raport zostanie przedstawiony do zatwierdzenia.

IPCC został założony w 1988 przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) oraz UNEP. Jego zadaniem jest ocena zagrożeń, związanych z wpływem człowieka na klimat. W 2007 roku IPCC oraz były wiceprezydent USA Al Gore zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za działalność, mającą przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. (PAP)

mw/ ro/

5750379

Tagi: onz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz