Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Kirgistan
15.06.2010 10:54

ONZ wzywa Kirgistan: Nie przesuwajcie wyborów

Od kilku dni w kraju trwają zamieszki etniczne między Kirgizami a Uzbekami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Elekcja i referendum miałaby się odbyć mimoetnicznego konfliktu między Kirgizami i Uzbekami w tym kraju.

Rząd tymczasowy zapowiada, że plebiscyt w sprawie nowej konstytucji ma odbyć się 27 czerwca, a wybory w październiku.

Specjalny wysłannik ONZ Miroslav Jencza zaapelował do kirgiskich władz o nie przesuwanie tych terminów i by zapobiegły rozlaniu się etnicznego konfliktu na Azję Środkową.

Według Jenczy, liczba uchodźców uciekających do sąsiedniego Uzbekistanu może wzrosnąć do 100 tysięcy, a nawet więcej._ - Od uzbeckich władz otrzymaliśmy informację, że liczba uchodźców, która przeszła na stronę uzbecką, wynosi 75 tysięcy, lecz może ona wzrosnąć i wkrótce przekroczyć 100 tysięcy ludzi _ - powiedział wysłannik ONZ.

Jencza podkreśla, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Kirgistanie powoduje, iż nie sposób dokładnie monitorować liczby uchodźców.

Krwawe zamieszki na południu Kirgistanu trwają od pięciu dni - wybuchły w Oszu, a w sobotę objęły Dżalalabad. Oba regiony uważane są za bastion obalonego w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa.

Jak poinformowało kirgiskie ministerstwo zdrowia, bilans ofiar śmiertelnych konfliktu wzrósł do 171 osób; prawie 1800 osób zostało rannych.

Według przedstawicieli mniejszości uzbeckiej w zajściach miało zginąć nawet 700 osób. Liczba ta miałaby dotyczyć wyłącznie Dżalalabadu, a nie Oszu, który był epicentrum zamieszek. Brak jednak oficjalnego potwierdzenia tych danych. Według Czerwonego Krzyża, wiele ciał zostało pochowanych bez wcześniejszej identyfikacji.

| Uzbecy stanowią 14,5 procent 5,5-milionowej populacji Kirgistanu. Jednak w okolicach Oszu stanowią połowę tamtejszych mieszkańców.. |
| --- |

Tagi: Kirgistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz