Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuba
28.10.2009 19:55

ONZ wzywa USA do zniesienia blokady Kuby

Amerykańska blokada handlowa wobec Kuby utrzymywana jest od 1962 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów potępiło amerykańską blokadę handlową Kuby, utrzymywaną od 1962 roku, i wezwało Waszyngton do jej zniesienia.

Tego samego dnia szef dyplomacji hiszpańskiej Miguel Angel Moratinos występując w Kongresie Deputowanych bronił swej polityki kontynuowania dialogu z Kubą. Podkreślił, że ma ona poparcie Unii Europejskiej, której przewodnictwo obejmują Hiszpanie z nowym rokiem.

Moratinos powołał się także na _ poparcie Ameryki Łacińskiej i Watykanu _ dla europejskiej polityki otwarcia wobec Kuby.

Hiszpański minister spraw zagranicznych odpowiedział w parlamencie na list, w którym 37 kubańskich opozycjonistów (31 jego sygnatariuszy przebywa w więzieniu) krytykuje go za to, że w czasie wizyty w Hawanie w ubiegłym tygodniu nie spotkał się z ich przedstawicielami. Moratinos zapewnił, że _ nie są pozostawieni samym sobie _, a rząd hiszpańskich socjalistów ma dla nich _ ogromny szacunek _.

Moratinos wypowiedział się również na temat sytuacji więźniów politycznych na Kubie. Jego zdaniem sytuacja w tej dziedzinie poprawia się. Liczba więźniów zmalała z 300 do około 200.

We wtorek Moratinos brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wskazywał tam na zmianę zachodzącą na świecie, jeśli chodzi o stosunek do Kuby. Wyraża się ona m.in. w tym, że w otwarciu wobec Kuby uczestniczą także te kraje Ameryki Łacińskiej, które jeszcze kilka lat temu nie miały stosunków dyplomatycznych z Hawaną.

Moratinos przypomniał także, iż wizyty w Hawanie złożyło w tym roku ponad pięćdziesięciu szefów państw. _ Nie należy forsować wydarzeń _ - podkreślił w Luksemburgu szef hiszpańskiej dyplomacji, dodając: _ Należy z bliska przyglądać się procesom zmian zachodzącym na wyspie _.

Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz