Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ wzywa USA do zniesienia blokady Kuby

0
Podziel się:

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów
potępiło w środę amerykańską blokadę handlową Kuby, utrzymywaną od 1962 roku, i wezwało Waszyngton
do jej zniesienia.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów potępiło w środę amerykańską blokadę handlową Kuby, utrzymywaną od 1962 roku, i wezwało Waszyngton do jej zniesienia.

Tego samego dnia szef dyplomacji hiszpańskiej Miguel Angel Moratinos występując w Kongresie Deputowanych bronił swej polityki kontynuowania dialogu z Kubą. Podkreślił, że ma ona poparcie Unii Europejskiej, której przewodnictwo obejmują Hiszpanie z nowym rokiem.

Moratinos powołał się także na "poparcie Ameryki Łacińskiej i Watykanu" dla europejskiej polityki otwarcia wobec Kuby.

Hiszpański minister spraw zagranicznych odpowiedział w parlamencie na list, w którym 37 kubańskich opozycjonistów (31 jego sygnatariuszy przebywa w więzieniu) krytykuje go za to, że w czasie wizyty w Hawanie w ubiegłym tygodniu nie spotkał się z ich przedstawicielami. Moratinos zapewnił, że "nie są pozostawieni samym sobie", a rząd hiszpańskich socjalistów ma dla nich "ogromny szacunek".

Moratinos wypowiedział się również na temat sytuacji więźniów politycznych na Kubie. Jego zdaniem sytuacja w tej dziedzinie poprawia się. Liczba więźniów zmalała z 300 do około 200.

Po mojej rozmowie z prezydentem Raulem Castro, dotyczącej m.in. tej kwestii - powiedział Moratinos - otrzymałem w związku ze zwolnieniami z więzień podziękowania od niektórych środowisk.

We wtorek Moratinos brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wskazywał tam na zmianę zachodzącą na świecie, jeśli chodzi o stosunek do Kuby. Wyraża się ona m.in. w tym, że w otwarciu wobec Kuby uczestniczą także te kraje Ameryki Łacińskiej, które jeszcze kilka lat temu nie miały stosunków dyplomatycznych z Hawaną.

Moratinos przypomniał także, iż wizyty w Hawanie złożyło w tym roku ponad pięćdziesięciu szefów państw. "Nie należy forsować wydarzeń" - podkreślił w Luksemburgu szef hiszpańskiej dyplomacji, dodając: "Należy z bliska przyglądać się procesom zmian zachodzącym na wyspie".(PAP)

ik/ mc/

5016394 5012983 501511 89214 7483648 5021729

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)