Notowania

poziom
04.08.2010 10:44

Opada poziom Wisły pod Wyszogrodem

Opada poziom Wisły pod Wyszogrodem (Mazowieckie), gdzie w nocy z wtorku na środę dotarła kulminacja fali wezbraniowej, która przepływa rzeką. Fala spływa obecnie w kierunku Płocka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opada poziom Wisły pod Wyszogrodem (Mazowieckie), gdzie w nocy z wtorku na środę dotarła kulminacja fali wezbraniowej, która przepływa rzeką. Fala spływa obecnie w kierunku Płocka.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Jerzy Ryś, w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej nie odnotowano dotychczas przypadków zalania przez rzekę terenów potencjalnie najbardziej zagrożonych powodzią.

"Nic się nie wydarzyło, także w Świniarach, gdzie trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego. W okolicach Wyszogrodu, gdzie kulminacja dotarła przed północą, a jej poziom wyniósł 577 cm, odnotowujemy obecnie spadek poziomu rzeki" - powiedział PAP Ryś.

W Wyszogrodzie poziom Wisły w środę rano wynosił już 569 cm, czyli jeszcze o 19 cm ponad stan alarmu, natomiast w Kępie Polskiej 518 cm, czyli 68 powyżej stanu alarmowego.

W związku z przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego obowiązuje do odwołania alarm powodziowy.

W dwóch gminach: Słubice i Gąbin, które zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca, i gdzie trwa odbudowa wałów przeciwpowodziowych w Świniarach i Dobrzykowie, alarm powodziowy, wprowadzony został jeszcze dwa miesiące temu.

W pozostałych gminach: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno i Nowy Duninów, alarm ogłoszono w poniedziałek.

Poziom fali na Wiśle pod koniec maja wyniósł w Wyszogrodzie 774 cm, a w Kępie Polskiej 738 cm. Poziom drugiej fali, z początku czerwca, był o 20 cm niższy.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach pod Płockiem zalanych zostało ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości w gminach Słubice i Gąbin. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą wezbraniową, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości już wcześniej dotknięte powodzią. (PAP)

mb/ malk/ mag/

Tagi: poziom, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz