Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPCW: początek likwidacji syryjskiej broni chemicznej przed końcem stycznia

0
Podziel się:

Dyrektor Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu
wyraził we wtorek nadzieję, że operacja niszczenia syryjskiego arsenału broni chemicznej rozpocznie
się przed końcem stycznia 2014 roku.

Dyrektor Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu wyraził we wtorek nadzieję, że operacja niszczenia syryjskiego arsenału broni chemicznej rozpocznie się przed końcem stycznia 2014 roku.

"Oczekujemy, że niszczenie broni chemicznej może rozpocząć się przed końcem stycznia na specjalnym amerykańskim okręcie" - powiedział Uzumcu w rozmowie z AFP w Oslo przed ceremonią wręczenia OPCW tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Według planów najbardziej niebezpieczna broń chemiczna zostanie wywieziona z Syrii przed 21 grudnia, a następnie zniszczona na pokładzie jednostki amerykańskiej marynarki wojennej.

Uzumcu podkreślił, że choć dostarczenie broni chemicznej do portu w Latakii jest znacznie utrudnione przez trwające w Syrii walki i rozpoczęcie niszczenia broni może się nieco opóźnić, termin unicestwienia całego syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku zostanie dotrzymany.

Według dyrektora OPCW niszczenie innych, mniej niebezpiecznych środków chemicznych, powinno się rozpocząć w lutym.

OPCW odpowiedzialna jest za nadzorowanie likwidacji broni chemicznej w Syrii zgodnie z zawartym w Genewie porozumieniem, w ramach którego USA odstąpiły od planowanej akcji militarnej przeciwko reżimowi Baszara el-Asada. Miała to być forma ukarania reżimu syryjskiego za użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom i ludności cywilnej. Władze Syrii zobowiązały się po zawarciu tej umowy do zlikwidowania swej broni chemicznej. (PAP)

jo/ ap/

15255357 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)