Notowania

niemcy
17.11.2008 13:26

Opel na krawędzi. Rząd nie pomoże?

Minister finansów Niemiec nie chce przyjęcie planu ratunkowego dla koncernów motoryzacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck odrzuca apele o przyjęcie przez rząd pakietu ratunkowego dla całej branży motoryzacyjnej. *

_ - Ogólny program koniunkturalny dla przemysłu samochodowego nie miałby sensu _ - ocenił minister w rozmowie z dziennikiem _ Bild _.

Zdaniem szefa resortu finansów państwo nie może zastąpić prywatnego popytu, a także _ nie ponosi odpowiedzialności za błędy przemysłu _.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ **Producenci aut w dołku. Sprzedaż najgorsza od 25 lat** ]( http://manager.money.pl/news/artykul/producenci;aut;w;dolku;sprzedaz;najgorsza;od;25;lat,233,0,382953.html )
* [ Nissan i Honda zatrzymują taśmy ]( http://manager.money.pl/news/artykul/nissan;i;honda;zatrzymuja;tasmy,216,0,378840.html )
* [ General Motors na krawędzi. Zbankrutuje? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/general;motors;na;krawedzi;zbankrutuje,56,0,384056.html )

Objęcia branży motoryzacyjnej swoistym _ parasolem ochronnym _ domaga się premier Hesji Roland Koch.

Powodem obaw o los przemysłu samochodowego w Niemczech są trudności koncernu Opel, który w zeszły czwartek ogłosił, że zwróci się o gwarancje kredytowe do rządu federalnego oraz kilku krajów związkowych, gdzie znajdują się jego zakłady.

Opel, zatrudniający w Niemczech 26 tysięcy osób i mający również fabrykę w Gliwicach w Polsce, należy do amerykańskiego koncernu General Motors, który stoi na skraju bankructwa.

Kanclerz Angela Merkel zaprosiła kierownictwo Opla oraz przedstawiciela General Motors w Europie na rozmowy kryzysowe do urzędu kanclerskiego. _ - Krok po kroku zapoznamy się z sytuacją i poszukamy możliwości rozwiązania problemów _ - powiedziała Merkel.

Z kolei szef niemieckiej dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank-Walter Steinmeier zaprosił do siebie przedstawicieli rad zakładowych branży samochodowej i związku zawodowego metalowców IG Metall.

* **ZOBACZ TAKŻE: [ ]( http://manager.money.pl/news/artykul/producenci;aut;na;wirazu;prognozy;i;zyski;w;dol,255,0,380415.html )**
* **[ Producenci aut na wirażu. Prognozy i zyski w dół ]( http://manager.money.pl/news/artykul/producenci;aut;na;wirazu;prognozy;i;zyski;w;dol,255,0,380415.html ) **
* [ 25 mld dolarów dla gigantów z Detroit ]( http://manager.money.pl/news/artykul/25;mld;dolarow;dla;gigantow;z;detroit,239,0,372719.html )
* [ Renault zwalnia. 6000 osób straci pracę ]( http://manager.money.pl/news/artykul/renault;zwalnia;6000;osob;straci;prace,79,0,369743.html )

We wtorek Steinbrueck i minister gospodarki Michael Glos mają omówić z władzami krajów związkowych konkretne środki wsparcia dla Opla. Koncern ma fabryki w czterech landach: Nadrenii Północnej- Westfalii, Nadrenii Palatynacie, Turyngii oraz Hesji.

Niemiecki ekspert w dziedzinie motoryzacji Ferdinand Dudenhoeffer ostrzegł w poniedziałek, że jeśli Opel nie otrzyma pomocy, zagrożonych będzie 100 tysięcy miejsc pracy - w tym w branży poddostawców dla przemysłu samochodowego. - _ Stawka jest bardzo, bardzo wysoka _ - ocenił w rozmowie z radiem Bayerische Rundfunk.

Szef koncernu Hans Demnant zapewnia jednak, że Opel nie ma na razie kłopotów z płynnością finansową. Poręczenia rządowe mają stanowić jedynie środek prewencyjny w związku z pogarszającą się sytuacją spółki matki General Motors w USA. Według mediów gwarancje mają opiewać w sumie na ponad miliard euro.

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz