Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opera Wrocławska wystawi "Chopina" Giacomo Orefice

0
Podziel się

Opera włoskiego kompozytora Giacomo Orefice "Chopin" będzie najnowszą
produkcją wrocławskiej Opery. Premierę spektaklu przygotowano z okazji 200. rocznicy urodzin
Fryderyka Chopina.

bEiQakwR

Opera włoskiego kompozytora Giacomo Orefice "Chopin" będzie najnowszą produkcją wrocławskiej Opery. Premierę spektaklu przygotowano z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Jak powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, premiera dzieła Orefice odbyła się w 1901 r. w Mediolanie, a w 1904 r. została wystawiona w Warszawie. Cieszyła się popularnością w latach 30. XX w., później wystawiano ją bardzo rzadko.

Giacomo Orefice (1865-1922) komponując operę wybrał ponad 100 fragmentów z różnych fortepianowych utworów Chopina. "Są to polonezy, nokturny, mazurki, ballady i etiudy" - powiedziała Michnik. Fragmenty zostały połączone, w efekcie czego powstały cztery części opisujące życie Chopina.

bEiQakwT

Jak powiedziała dyrektor, Orefice nauczył się całej twórczości polskiego kompozytora na pamięć i postanowił w hołdzie dla Chopina napisać operę. "Zdecydował, że nie napisze opery swoim językiem muzycznym, tylko stworzy dzieło, w którym Chopin opowie o sobie swoją muzyką" - tłumaczyła.

Dodała, że nad wrocławską inscenizacją pracował cały sztab ludzi. "Materiał nutowy i tekstowy, którym dysponujemy, nie jest doskonały" - przyznała dyrektor. Na potrzeby inscenizacji zostało przygotowane m.in. nowe tłumaczenie libretta.

Reżyser spektaklu Laco Adamik wskazał na trudności towarzyszące przygotowaniu inscenizacji opery Oreficiego. "Trudność polega na tym, że bohaterem tego dzieła jest muzyka Chopina, nie ma zaś tu dramatu" - mówił reżyser. Dodał, że realizując inscenizację postanowił dodać własny scenariusz, czyniący dramatem śmierć romantycznego kompozytora. "Bazą jest śmierć i wszystko, co się dzieje w poszczególnych scenach, jest do niej odnoszone, jakby to były obrazy, które przypominają się Chopinowi w momencie śmierci" - mówił reżyser. Podkreślił, że dzięki temu poszczególnym obrazom z życia Chopina udało się nadać głębszy sens.

Premiera inscenizacji odbędzie się 30 stycznia. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik, a kierownictwo muzyczne nad przedsięwzięciem objęła Ewa Michnik. W rolę Chopina wcielą się amerykański tenor liryczny Steven Harrison oraz urodzony na Ukrainie tenor Ivan Kit. (PAP)

bEiQakwZ

pdo/ abe/ gma/

bEiQakxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)